OGRZEWANIE ŚCIENNE - ZALETY
Ogrzewanie ścienne jest coraz częściej stosowane we współczesnym budownictwie. To rodzaj ogrzewania płaszczyznowego, w którym elementy grzejne są instalowane na stałe w ścianie. Jako ogrzewanie niskotemperaturowe pozwala oszczędzać energię, zapewnia pełen komfort cieplny pomieszczeń oraz umożliwia dużą swobodę w aranżacji wnętrz bez tradycyjnych grzejników.
W ogrzewaniu płaszczyznowym dystrybucja ciepła odbywa się przez promieniowanie cieplne a nie konwekcję, dzięki czemu ciepło rozchodzi się łagodnie i równomiernie po całym pomieszczeniu, nie powodując wysuszenia powietrza. W tak ogrzewanych pomieszczeniach panuje zdrowy, przyjazny dla każdego człowieka klimat, zalecany szczególnie alergikom i dzieciom, ponieważ w powietrzu nie krąży kurz.
Ważny jest także aspekt estetyczny - wnętrza pozbawione grzejników dają wrażenie większej, wizualnie czystej przestrzeni. Ogrzewanie ścienne doskonale sprawdzi się w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach.
MONTAŻ INSTALACJI GRZEWCZEJ
Ogrzewanie ścienne oddaje ciepło poprzez promieniowanie z całej powierzchni ściany, na której zamontowana jest instalacja, dlatego miejsce montażu ogrzewania ściennego musimy zaplanować odpowiednio wcześnie na etapie projektu. Przy aranżacji wnętrz należy pamiętać, że zastawiając ścianę z instalacją meblami lub elementami dekoracyjnymi znacznie obniżymy jej efektywność.
Wielkość instalacji zależy od ogrzewanej kubatury. Wykonanie instalacji należy zlecić profesjonalnej firmie wykonawczej, która na zakończenie prac wykona hydrauliczną próbę szczelności instalacji i sporządzi protokół jej przekazania.
Ogrzewanie ścienne to nowoczesne rozwiązanie, które zapewnia komfort cieplny. Aby ścienny system grzewczy dobrze spełniał swoje zadanie, niezbędny jest nie tylko poprawny montaż instalacji, ale też wybór odpowiedniego tynku, w którym będą zatapiane rury.
JAKI TYNK NAJLEPIEJ SPRAWDZI SIĘ NA OGRZEWANIU ŚCIENNYM?
Tynk stosowany na ogrzewaniu ściennym musi spełniać szczególne wymagania – musi bardzo dobrze przewodzić ciepło i nie może pękać pod wpływem temperatury. Rury, w których krąży gorąca woda są zatapiane się w tynku, dlatego odgrywa on bardzo ważną rolę w prawidłowym przepływie ciepła.
Najlepszy efekt gwarantuje w tym przypadku zastosowanie tynku gipsowo-wapiennego Knauf MP 75 G/F THERM. Odznacza się on optymalną konsystencją, wiązaniem bez kurczenia oraz doskonałą przewodnością cieplną, co w praktyce oznacza, że zaprawa tynkarska oplata doskonale rurki instalacji grzewczej, wysychając nie pęka, nie tworzy rys i mikropęknięć oraz nie zatrzymuje, ale oddaje do pomieszczenia ciepło nagromadzone w instalacji. Tynk Knauf MP 75 G/F THERM sprawdza się także w systemach grzewczo-chłodzących.
- Tynk maszynowy
- Na bazie gipsu i wapienia
- Do zastosowania wewnątrz pomieszczeń
- Pozwala uzyskać powierzchnie zatarte i gładkie
- Może być stosowany na wszystkie podłoża mineralne
TECHNOLOGIA NAKŁADANIA TYNKU NA OGRZEWANIE ŚCIENNE
1. Podłoże
2. Grunt
3. Instalacja grzewcza
6. Tynk MP 75 G/F THERM