JAK URZĄDZIĆ DOMOWE CENTRUM ROZRYWKI?
Kino domowe nie jest już ekstrawagancją, na którą stać tylko najbardziej zamożnych.. Wysokiej klasy sprzęt wideo i audio to wciąż bardzo duży wydatek, ale systemy nagłośnienia ze średniej półki cenowej charakteryzują się równie dobrymi parametrami dźwięku. Tylko audiofil dostrzeże wyraźną różnicę, dlatego do użytku domowego można spokojnie wybrać przystępne cenowo rozwiązanie.
Aby cieszyć się dźwiękiem dobrej jakości, należy odpowiednio wyciszyć i wytłumić pomieszczenie przeznaczone na domowe centrum rozrywki. Nie wszyscy wiedzą, że nawet najlepszy sprzęt audio-wideo niewiele zdziała, jeśli pomieszczenie w którym będzie używany, nie zostanie odpowiednio przygotowane.
WYBIERAMY POMIESZCZENIE
Jeżeli chcesz urządzić domowe centrum rozrywki, musisz zastanowić się, czy dysponujesz odpowiednio dużym pomieszczeniem - około 20 m2. Dzięki temu zmieścisz tam sprzęt, wygodną kanapę lub kilka foteli i niewielki stolik na napoje i jedzenie. Producenci sprzętu wideo podają minimalną odległość pomiędzy ekranem a oglądającym, które uzależnione są od wielkości ekranu. Im większy, tym dalej siedzimy.
Wybierając sprzęt należy wziąć pod uwagę gabaryty pomieszczenia przeznaczonego na salę kinową. Aranżacja wnętrza powinna być raczej minimalistyczna, by nie odciągać uwagi od ekranu telewizora czy rzutnika. Nie wybieraj skórzanych obić mebli. Postaw raczej na miękkie materiały, które nie tylko nadadzą przytulności wnętrzu, ale także będą tłumić wnętrze, co zapobiega powstawaniu nieprzyjemnego echa.
PRZYCIEMNIAMY
Sale kinowe pozbawione są okien, a gdy rozpoczyna się seans, gasną wszystkie światła. W domowym centrum rozrywki zależy nam na stworzeniu podobnych warunków. Nie chodzi o to, by zamurować wszystkie okna.
Wystarczy zastosowanie odpowiednich rolet, które w razie potrzeby ograniczą dostęp światła z zewnątrz. Aby dodatkowo zaciemnić pomieszczenie pomaluj ściany grafitową lub czarną farbą.
WYGŁUSZAMY I WYCISZAMY
Zadbaliśmy o wrażenia wzrokowe, teraz czas na akustykę.
Pokój kinowy należy odpowiednio wygłuszyć, aby stworzyć dobre warunki do rozprzestrzeniania się fali dźwiękowej. Z drugiej strony, trzeba go też wyciszyć, aby w czasie oglądania filmu nie przeszkadzały nam dźwięki z zewnątrz. Wyciszenie jest ważne również dlatego, że oglądanie filmu akcji czy delektowanie się dźwiękami ulubionej muzyki, może przeszkadzać innym domownikom albo sąsiadom, którzy akurat w tym czasie np. chcą spać. Jeżeli zależy nam na stworzeniu pomieszczenia o idealnych parametrach dźwiękowych, najlepiej skonsultować się z akustykiem, który pomoże nam odpowiednio zaprojektować pomieszczenie. Jeżeli zależy nam na uzyskaniu dobrych parametrów dźwiękowych w pomieszczeniu, ale nie chcemy korzystać z usług specjalisty, skupmy się na doborze odpowiedniej okładziny na ściany i sufity.
NA SUFIT PERFOROWANA PŁYTA AKUSTYCZNASufit podwieszany to nie tylko ozdoba pomieszczenia. Można w nim ukryć instalacje i zamontować oświetlenie strefowe. Możliwości w tym zakresie są praktycznie nieograniczone – możesz wybrać mocne światło punktowe, światło rozproszone taśm LED lub połączyć te dwie opcje.
W kontekście akustyki, najważniejsza zaleta sufitów podwieszanych to właściwości tłumiące. Sufity podwieszane z akustycznych płyt gipsowo-kartonowych z izolacją z wełny mineralnej niwelują nieprzyjemny pogłos (echo) i absorbują dźwięk, poprawiając akustykę pomieszczeń.
Najlepsze właściwości wykazują specjalne perforowane płyty dźwiękochłonne Knauf Cleaneo Akustik. Płyty perforowane stosuje się najczęściej na suficie, który jest największą gładką powierzchnią odbijającą dźwięk. Sufit podwieszany z perforowanych płyt gipsowo-kartonowych może zredukować pogłos nawet o ok. 30%.
PRZEDŚCIANKA ODIZOLUJE POMIESZCZENIE
Aby odseparować pomieszczenie od dźwięków z otoczenia i zapobiec przechodzeniu dźwięków na zewnątrz, najlepiej zastosować tzw. przedścianki, czyli ściany z płyt gipsowo-kartonowych, która stawia się tuż przed istniejącymi ścianami (stąd ich nazwa).
Przedścianka to rodzaj ściany szkieletowej, więc oprócz wyboru płyt g-k, należy zastosować odpowiednie profile i wypełnienie z wełny mineralnej. Najlepsze właściwości wyciszające ma wełna o podwyższonej gęstości. Należy pamiętać, aby wybrać wszystkie elementy ściany od jednego producenta, bo tylko w ten sposób można osiągnąć parametry wyciszające deklarowane w kartach technicznych systemów suchej zabudowy.
Domowe centrum rozrywki gotowe? Teraz pozostaje nam tylko cieszyć się jego możliwościami z rodziną i znajomymi!