Przyklejanie płytka na płytkę. Jaki klej?

 

Wymiana płytek bez gruzu i pyłu? Tak to możliwe, dzięki metodzie płytki na płytki. Dowiedz się jakim klejem przykleić do siebie płytki. Płytki ceramiczne należą do grupy wymagających, niechłonnych podłoży. Dlatego do mocowania okładziny taka metodę należy wybrać klej o podwyższonej przyczepności i odkształcalności.

 

 

PŁYTKI NA PŁYTKI. JAKI KLEJ?

Gruntowny remont łazienki, kuchni lub innego pomieszczenia w którym zastosowane są okładziny ceramiczne jest nie lada wyzwaniem. Niemalże zawsze w przypadku remontowania tego typu pomieszczeń, zadajemy sobie pytanie – co zrobić z płytkami, które przez wiele lat nam się opatrzyły?  Wizja skuwania starej okładziny, a w konsekwencji przebywanie na czas remontu w zasypanym gruzem i z roznoszącym się po całym mieszkaniu pyłem, skutecznie wpływa na decyzję o przełożeniu generalnego remontu na kolejny sezon.  Dlatego coraz częściej zaczynamy szukać najmniej inwazyjnych sposobów na przeprowadzenie generalnych remontów. W przypadku starych płytek, coraz częściej decydujemy się stosować metodę, polegającą na przyklejanie płytki na płytki. Metoda ta sprawdza się bez większego problemu, pod warunkiem, że nasze stare płytki zostały wcześniej prawidłowo ułożone, obecna okładzina ma stosunkowo równą powierzchnię, a same płytki mocno przylegają do podłoża i są stabilne.  

JAK PRZYGOTOWAĆ NIECHŁONNE PODŁOŻE DO KLEJENIA PŁYTEK? 

Stare płytki ceramiczne bez wątpienia należą do grupy podłoży, które wymagają zastosowania specjalnych środków. Bardzo często, powierzchnię takich płytek zdobi faktura, która zmniejsza ich zdolności adhezyjne. Innymi słowy, są to powierzchnie niechłonne, przez co bardzo trudno jest do nich cokolwiek przykleić. Dlatego też przed przystąpieniem do właściwych prac, takie niechłonne podłoże należy wcześniej odpowiednio przygotować.  W pierwszej kolejności z powierzchni tych płytek usuwamy wszelkie substancje, które mogą wpłynąć na zmniejszenie ich przyczepności. W następnym kroku, za pomocą papieru ściernego, płytki możemy zmatowić. Następnie, powierzchnię umytą, odpyloną i odkurzoną należy właściwie zagruntować.  Do gruntowania niechłonnych podłoży należy zastosować specjalne środki, zwiększające przyczepność kleju do podłoża. Środkiem polecanym przez nas do przyklejania płytek na płytki jest KNAUF SPEZIALHAFTGRUND – nowoczesny środek gruntujący w formie koncentratu z dodatkiem piasku kwarcowego.  Przed przystąpieniem do gruntowania należy pamiętać o dokładnym wymieszaniu środka, gdyż zawarte w  nim cząsteczki opadają na dno, przez co mogą nie zostać naniesione na powierzchnię.  


PŁYTKI NA PŁYTKI: JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNI KLEJ? 

Na poprawnie przygotowane podłoże, zagruntowane środkiem KNAUF SPEZIALHAFTGRUND można przyklejać nową okładzinę. Aby mieć jednak pewność, że wykonany taką metodą remont przyniesie długotrwałe, zadowalające pod względem estetycznym i funkcjonalnym efekty, należy do klejenia zastosować specjalną zaprawę klejową. W przypadku stosowania metody naklejania płytki na płytki, należy użyć kleju o zwiększonej klasie przyczepności min. C2 według normy PN-EN 12004 oraz zwiększonej elastyczności według klasy S1.  Klejem przeznaczonym do zastosowania w metodzie płytka na płytkę jest KNAUF K4 SZARY, który charakteryzuje się podwyższonymi parametrami klasy C2 według normy PN-EN 12004 oraz odkształcalności wg klasy S1.  Tylko klej, który spełnia takie wymogi trwale zwiąże nowe płytki ceramiczne z mało – lub niechłonnym podłożem, jaki jest inna płytka ceramiczna. 


Klejenie płytka na płytkę

Przy układaniu płytka na płytkę Knauf proponujemy następujące rozwiązanie:

1) Podłoże niechłonne, takie jak stare płytki ceramiczne 
2) Środek gruntujący Knauf Spezialhaftgrund z dodatkiem piasku kwarcowego 
3) Klej  KNAUF K4 SZARY o podwyższonych parametrach C2TES1
5) Knauf Silikon Sanitarny – elastyczny, jednoskładnikowy 
 

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf ELASTIC PLUS Fuga Elastyczna 2-15 mm
Fuga elastyczna 2 - 15 mm
 
Knauf Silikon sanitarny
Elastyczny, jednoskładnikowy
 
Knauf Spezialhaftgrund
Środek gruntujący
 
Knauf K4 Szary
Wysokoelastyczny, odkształcalny klej do płytek C2TES1
 
Knauf K4 Żelowy
Wysokoelastyczny, odkształcalny klej do płytek C2TES1