PŁYTKI NA PŁYTKI. JAKI KLEJ?
Gruntowny remont łazienki, kuchni lub innego pomieszczenia w którym zastosowane są okładziny ceramiczne jest nie lada wyzwaniem. Niemalże zawsze w przypadku remontowania tego typu pomieszczeń, zadajemy sobie pytanie – co zrobić z płytkami, które przez wiele lat nam się opatrzyły? Wizja skuwania starej okładziny, a w konsekwencji przebywanie na czas remontu w zasypanym gruzem i z roznoszącym się po całym mieszkaniu pyłem, skutecznie wpływa na decyzję o przełożeniu generalnego remontu na kolejny sezon. Dlatego coraz częściej zaczynamy szukać najmniej inwazyjnych sposobów na przeprowadzenie generalnych remontów. W przypadku starych płytek, coraz częściej decydujemy się stosować metodę, polegającą na przyklejanie płytki na płytki. Metoda ta sprawdza się bez większego problemu, pod warunkiem, że nasze stare płytki zostały wcześniej prawidłowo ułożone, obecna okładzina ma stosunkowo równą powierzchnię, a same płytki mocno przylegają do podłoża i są stabilne.
JAK PRZYGOTOWAĆ NIECHŁONNE PODŁOŻE DO KLEJENIA PŁYTEK?
Stare płytki ceramiczne bez wątpienia należą do grupy podłoży, które wymagają zastosowania specjalnych środków. Bardzo często, powierzchnię takich płytek zdobi faktura, która zmniejsza ich zdolności adhezyjne. Innymi słowy, są to powierzchnie niechłonne, przez co bardzo trudno jest do nich cokolwiek przykleić. Dlatego też przed przystąpieniem do właściwych prac, takie niechłonne podłoże należy wcześniej odpowiednio przygotować. W pierwszej kolejności z powierzchni tych płytek usuwamy wszelkie substancje, które mogą wpłynąć na zmniejszenie ich przyczepności. W następnym kroku, za pomocą papieru ściernego, płytki możemy zmatowić. Następnie, powierzchnię umytą, odpyloną i odkurzoną należy właściwie zagruntować. Do gruntowania niechłonnych podłoży należy zastosować specjalne środki, zwiększające przyczepność kleju do podłoża. Środkiem polecanym przez nas do przyklejania płytek na płytki jest
KNAUF SPEZIALHAFTGRUND – nowoczesny środek gruntujący w formie koncentratu z dodatkiem piasku kwarcowego. Przed przystąpieniem do gruntowania należy pamiętać o dokładnym wymieszaniu środka, gdyż zawarte w nim cząsteczki opadają na dno, przez co mogą nie zostać naniesione na powierzchnię.
PŁYTKI NA PŁYTKI: JAK WYBRAĆ ODPOWIEDNI KLEJ?
Na poprawnie przygotowane podłoże, zagruntowane środkiem KNAUF SPEZIALHAFTGRUND można przyklejać nową okładzinę. Aby mieć jednak pewność, że wykonany taką metodą remont przyniesie długotrwałe, zadowalające pod względem estetycznym i funkcjonalnym efekty, należy do klejenia zastosować specjalną zaprawę klejową. W przypadku stosowania metody naklejania płytki na płytki, należy użyć kleju o zwiększonej klasie przyczepności min. C2 według normy PN-EN 12004 oraz zwiększonej elastyczności według klasy S1. Klejem przeznaczonym do zastosowania w metodzie płytka na płytkę jest
KNAUF K4 SZARY, który charakteryzuje się podwyższonymi parametrami klasy C2 według normy PN-EN 12004 oraz odkształcalności wg klasy S1. Tylko klej, który spełnia takie wymogi trwale zwiąże nowe płytki ceramiczne z mało – lub niechłonnym podłożem, jaki jest inna płytka ceramiczna.
Przy układaniu płytka na płytkę Knauf proponujemy następujące rozwiązanie:
1) Podłoże niechłonne, takie jak stare płytki ceramiczne