Remont ścian - na co zwrócić szczególną uwagę?

 

Estetyczne wykończenie powierzchni ścian i sufitów to ważny etap każdego remontu. Ściany są tłem do dalszej aranżacji wnętrza, więc muszą być idealne – bez rys, pęknięć, czy nieestetycznych ubytków. Bez względu na to, czy wykonujesz remont na własną rękę, czy zatrudniasz profesjonalną ekipę wykonawczą, przyda się podstawowa wiedza o nowoczesnych rozwiązaniach budowlanych. Przeczytaj nasz krótki poradnik

 

 

TYNKI GIPSOWE
Gruntowanie podłoża i odpowiednia temperatura kluczem do sukcesu

Obecnie w budownictwie mieszkaniowym najczęściej stosowane są tynki gipsowe. Pozwalają uzyskać gładkie powierzchnie bez mikropęknięć, typowych dla tynków cementowych. Na co zwracać uwagę, aby efekt końcowy był zgodny z naszymi oczekiwaniami?

Absolutnym priorytetem jest odpowiednie przygotowanie podłoża, bowiem ma ono bezpośredni wpływ na przyczepność tynku oraz jakość jego powierzchni. Środkiem gruntującym odpowiednim dla podłoża o dużej oraz zróżnicowanej chłonności jak beton komórkowy, silikat czy mur mieszany jest Knauf Grundiermittel. W przypadku podłoża szczelnego jak beton lub płyta EPS (styropian) odpowiednim środkiem będzie Knauf Betokontakt.

Aby ograniczyć możliwość powstawania rys na styku dwóch różnych materiałów budowlanych, które występują na jednej płaszczyźnie, należy zastosować siatkę tynkarską Knauf Profix.
 
Tynki gipsowe są jednowarstwowe i należy pamiętać, by nie nakładać ich dwuwarstwowo oraz na zawilgocone powierzchnie. Niewskazane są również prace przy temperaturach poniżej 5ºC.


SUCHE TYNKI
Jak uniknąć błędów przy klejeniu płyt gipsowo-kartonowych?

W jaki sposób wykończyć powierzchnie ścian czy sufitów? To jedno z podstawowych pytań, na które należy sobie odpowiedzieć. Istnieje wiele możliwości: glazury, tapety, farby strukturalne. Niezależnie od wyboru potrzebne są równe i gładkie powierzchnie, a najszybszym i najprostszym sposobem na ich uzyskanie są suche tynki. Łatwość ich zastosowania nie może jednak uśpić naszej czujności – należy przestrzegać zasad prawidłowego montażu.

Odpowiednie przygotowanie podłoża poprzez oczyszczenie i zagruntowanie jest czynnością podstawową, od której należy zawsze rozpoczynać pracę.

Po wcześniejszym wymieszaniu kleju, np. Knauf  Perlfix T, w sposób zgodny z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu, można rozpocząć jego nakładanie. Należy pamiętać, by odległości pomiędzy „plackami” kleju nie były zbyt duże, a grubość nie mniejsza niż 1,5 cm.

Należy zwrócić także uwagę na temperaturę, która w przypadku wykonywania suchych tynków nie może być niższa niż 5ºC.

Ustawienie już przyklejonych płyt można korygować tylko przez 10 minut, później jest to niemożliwe, bo klej zwiąże płyty z podłożem.


SZPACHLOWANIE ŚCIAN Z PŁYT GIPSOWO-KARTONOWYCH
Szpachlowanie - kilka podstawowych zasad

Położyliśmy na ścianach suche tynki, pojęliśmy decyzję jak wykończyć powierzchnię, a czy wiemy co zrobić, żeby na ścianach gipsowo-kartonowych nie pojawiły się rysy i pęknięcia?

Gdy planujmy położenie glazury, wystarczy tylko zaszpachlować połączenia płyt. Jeżeli decydujemy się na użycie farby strukturalnej to dla estetycznego efektu konieczne jest szpachlowanie całych powierzchni. Do tego celu doskonale nadaje się gotowa masa szpachlowa Knauf Super Finish. Szczególną uwagę należy zwrócić na odpylenie krawędzi płyt dobór taśmy i równomierne rozprowadzanie masy szpachlowej.

Czynnikiem, który znacznie rzutuje na efekt końcowy jest temperatura - jej wahania mogą wpływać na zmiany wymiarów płyt. Należy zwrócić uwagę na to, by remontowane pomieszczenie nie było ogrzewane bezpośrednio po szpachlowaniu oraz aby temperatura powietrza i płyt nie była niższa niż 5ºC przez 2 dni przed i po nim.


PAMIĘTAJ!
Nawet najlepszy produkt nie da pożądanego efektu, jeśli podczas prac montażowych, szpachlowania czy tynkowania będą popełniane błędy wykonawcze. Dzięki znajomości podstawowych zasad unikniemy problemów. Nie zapomnij o tym podczas remontu!

 

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf Grundiermittel 60
Środek gruntujący do powierzchni chłonnych
 
Knauf Betokontakt
Środek gruntujący do betonu
 
Knauf Grundiermittel 90
Środek gruntujący do powierzchni bardzo chłonnych
 
Knauf Super Finish
Gotowa masa szpachlowa
 
Knauf Perlfix T
Bardzo mocny klej gipsowy