Spoinowanie płyt gk za pomocą gotowej masy szpachlowej

 

Spoinowanie płyt gk jest jednym z najważniejszych elementów prac wykończeniowych w technologii suchej zabudowy. Wypełnianie gotową masą szpachlową krawędzi połączonych ze sobą płyt jest czynnością, która powinna zostać wykonana bardzo starannie i bez pośpiechu. Fachowcy, którzy zajmują się pracami wykończeniowymi, mają świadomość, że źle wykonane łączenia płyt w przyszłości mogą powodować pęknięcia. Przeczytaj naszą poradę i dowiedz się, jak w łatwy sposób, przy użyciu gotowej masy szpachlowej oraz specjalnego narzędzia, wypełnić krok po kroku łaczenia płyt gipsowych.

 

 

POZNAJ TRZY SEKRETY TRWAŁYCH SPOIN 

Płyty gips karton umożliwiają przeprowadzenie prac remontowych w bardzo szybkim czasie. Układane na stelażu z profili stalowych potrafią w bardzo krótkim czasie zamienić brzydkie wnętrza z minionej epoki, w nowoczesne pomieszczenia z prostymi i równymi ścianami. O ile powierzchnie samych płyt są fabrycznie proste, o tyle miejsce ich łączeń wymaga wyrównania, ale już na placu budowy. I to właśnie połączenia krawędzi płyt, a właściwie ich spoinowanie, ma największy wpływ na ostateczny efekt prac remontowych. 

Sekrety spoinowania płyt gk są trzy: odpowiednia masa do spoinowania płyt gk, taśma zbrojąca oraz prawidłowe wykonanie. Oczywiście przy założeniu, że sama konstrukcja suchej zabudowy została wykonana prawidłowo, zgodnie ze sztuką budowlaną. Tylko przez harmonijne połączenie tych trzech elementów, możemy być pewni, że wypełniane przez nas łączenia będą trwałe, estetyczne i wolne od spękań. 

BŁYSKAWICZNE SPOINOWANIE PŁYT GK

Pośpiech nie jest dobrym doradcą. Głównej przyczyny złego szpachlowania łaczeń płyt gk należy upatrywać właśnie w braku staranności przy ich wykonaniu, spowodowanej bardzo często przez brak czasu. Zwłaszcza jeśli prace budowlano-remontowe wykonywane są pod presją terminu. Stosując tradycyjną metodę szpachlowania, w pierwszej kolejności nanosi się masę o odpowiedniej grubości na krawędzie płyt. Następnie należy wtopić w masę taśmę zbrojącą, a na sam koniec wyrównać powierzchnię. Wykonanie dwóch pierwszych czynności oddzielnie  jest czasochłonne.

Dlatego, aby  zyskać wiele cennego na budowie czasu, warto zastanowić się nad wykorzystaniem specjalnego urządzenia, które pozwoli wykonać dwie opisane powyżej czynności jednocześnie, w dodatku w sposób automatyczny. Dzięki takiej metodzie spoinowania zyskamy to, co jest naistotniejsze zarówno dla Inwestora, jak i Wykonawcy, czyli czas oraz pieniądze.  Czas potrzebny do wykonania spoin za pomocą automatu DELKO TOOL jest nawet trzy razy mniejszy w porównaniu do tradycyjnej metody. Taka oszczędność czasu daje wymierne korzyści dla wszystkich zaangażowanych w prace remontowe stron. Doskonale wiemy, że czas to pieniądz, jednak aspekt ekonomiczny nie wynika tylko z oszczędności tego pierwszego. Narzędzie do spoinowania płyt  gk DELKO TOOL jest w taki sposób skonstruowane, aby precyzyjnie dozować ilość potrzebnej do wykonania łączeń krawędzi płyt masy. Wystarczy tylko ustawić na odpowiednią wartość, umieszczone na frontowej części urządzenia, pokrętło, a przyrząd już sam będzie dozował optymalną grubość masy, podczas całego procesu jej nakładania. 


SPOINOWANIE PŁYT GK KROK PO KROKU

UWAGA: przed przystąpieniem do spoinowania krawędzi ciętych i poprzecznych łączeń powierzchnię należy zagruntować!  

Krok 1: Przygotowanie materiału 

Przed przystąpieniem do spoinowania w pierwszej kolejności należy przygotować materiał do pracy. Rekomendowaną do użycia z automatem DELKO TOOL jest  gotowa masa szpachlowa Knauf FILL&FINISH LIGHT. Ten ultralekki materiał charakteryzuje się wszechstronnym zastosowaniem. Oznacza to, że za jego pomocą można wykonać zarówno spoiny płyt, jak i też finalnie wykończyć powierzchnię, w najwyższym standardzie Q4.
Bezpośrednio przed użyciem gotową masę Knauf FILL&FINISH LIGHT należy wymieszać z wodą, aż do uzyskania pożądanej konsystencji. 


Krok 2: Przygotowanie urządzenia  

Gdy mamy już przygotowaną masę, możemy przystąpić do ustawienia urządzenia. Po otwarciu przyrządu zakładamy taśmę papierową Knauf i nakładamy odpowiednią końcówkę dociskającą taśmę papierową.  Do wyboru mamy dwie końcówki: pierwszą do spoinowania krawędzi na płaskich powierzchniach i drugą do spoinowania połączeń w narożach. Następnie musimy wypełnić wnętrza automatu wcześniej przygotowaną masą szpachlową Knauf FILL&FINISH LIGHT. Pokrętło ustawiamy na odpowiednią wartość, tak żeby urządzenie podawało masę o optymalnej grubości. Automat po zamknięciu jest już przygotowany do spoinowania.  

Krok 3:  Spoinowanie 

Podczas nakładania należy przyłożyć urządzenie DELKO TOOL do miejsca w których płyty zaczynają się łączyć.    
Następnie, jednostajnym i równomiernym ruchem przeciągamy urządzenie wzdłuż całego łączenia. Podczas wykonywania spoiny musimy pamiętać, żeby cały czas trzymać aplikator rolką dociśniętą do podłoża. Po wykonaniu spoiny na samym końcu łączenia odcinamy taśmę za pomocą szpachelki.

Krok 4:  Dociskanie i wyrównanie spoiny 

Przy użyciu szpachelki należy docisnąć taśmę wzdłuż całej jej długości, zbierając jednocześnie za jej pomocą nadmiar masy szpachlowej. Wykonane w ten sposób spoiny na łączeniach płyt gk należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia masy. Po wyschnięciu będzie można przystąpić do kolejnego etapu, czyli szpachlowanie płyt na całej ich powierzchni. Jeśli zdecydujemy się wykańczać powierzchnię również za pomocą gotowej masy szpachlowej Knauf FILL&FINISH LIGHT nie ma konieczności gruntowania spoin. 


 

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf Taśma wzmacniająca papierowa
Do systemów suchej zabudowy
 
Knauf Fill&Finish Light
Gotowa masa szpachlowa
 
Automat do spoinowania płyt G-K DELKO TOOLS
Automat do spoinowania płyt g-k