Stare mieszkanie jak nowe. Naprawiamy i równamy stare ściany

 

Jeśli odziedziczyłeś mieszkanie po babci w starej kamienicy, albo w bloku z płyty, to niestety możesz mieć problem z krzywymi ścianami lub odpadającym miejscami tynkiem. Aby wnętrza nabrały nowoczesnego charakteru , trzeba przede wszystkim zrobić porządek ze ścianami. Wyrównane i gładkie staną się eleganckim tłem dla nowo zaaranżowanego wnętrza.

 

 

Oceń kondycję ścian

Zanim przystąpisz  do pracy nad ścianami, oceń  ich kondycję. Po wyniesieniu wszystkich mebli dokładnie się im przyjrzyj,  lekko opukaj, ostukaj, wymierz  oraz sprawdź zachowanie pionu, przykładając do ściany w różnych miejscach poziomicę.  Jeśli ściany są w bardzo złym stanie, tynk odpada w wielu miejscach  i  wykrusza się, warto rozważyć skucie starych tynków i położenie nowych, ale to bardzo czasochłonne i kosztowne rozwiązanie. Jeśli ściany mają  ubytki tylko w niektórych miejscach, a różnica w ich pionie nie przekracza  4 cm,  dobrym pomysłem jest ich naprawa i wyrównanie  za pomocą ręcznego tynku gipsowego GOLDBAND. Tynk ten sprawdzi się również  wtedy, kiedy trzeba  otynkować  miejsce po zamurowanych drzwiach.  Tynku gipsowego Goldband możesz  użyć do naprawy starych tynków gipsowych, a także tynków cementowo-wapiennych. 


Przygotuj ścianę do położenia nowego tynku

Opukaj ściany młotkiem lekko na całej powierzchni, co powinno spowodować  odpadnięcie starego tynku wszędzie tam, gdzie nie przylega on trwale do podłoża.  Luźne fragmenty tynku możesz zeskrobać szpachelką.  Na ścianie powinien zostać tylko ten stary tynk, który mocno związany jest z podłożem. Następnie odkurz powierzchnie ścian. Możesz użyć do tego zwykłej szczotki do zamiatania.

Teraz osłoń okna, drzwi, podłogę, gniazdka elektryczne oraz inne elementy dekoracyjne w pomieszczeniu, oklejając je folią i taśmą malarską.  Następnie zagruntuj powierzchnię ścian w tych miejscach, w których ma zostać położony nowy tynk. Do gruntowania użyj środka gruntującego Knauf Tiefengrund. Należy go nanieść na powierzchnie przeznaczone do tynkowania przy pomocy wałka lub pędzla malarskiego.  Ściany pomalowane środkiem gruntującym należy pozostawić do wyschnięcia na ok. 24 godziny.  Jeśli pod starym tynkiem zobaczysz jakieś  elementy stalowe, pamiętaj pomalować je farbą antykorozyjną. Możesz tynkować

Zacznij od przygotowania zaprawy tynkarskiej. Do wiadra wlej wodę w ilości podanej na worku  z Goldband’em, do niej wsyp  suchą mieszankę z worka, wymieszaj mieszadłem mechanicznym, aż do uzyskania jednolitej i plastycznej konsystencji. 

Teraz możesz zacząć nakładać tynk na zagruntowane i wyschnięte powierzchnie ścian za pomocą kielni. Tynk należy nakładać równomiernie od góry do dołu,  starając się zlicować jego powierzchnię do powierzchni starego tynku.  Świeżo położony tynk równamy w pionie i poziomie za pomocą łaty typu H. W przypadku równania nierównych ścian, ilość narzucanego tynku określamy, kontrolując pion.

Po około 30 min.  możesz przystąpić do wyrównania ostatecznego za pomocą łaty typu T. W tym momencie tynk zaczyna wiązać i jest to najlepszy moment do usunięcia istniejących jeszcze nierówności. Łatę dociskaj do podłoża i przeciągaj w liniach poziomych od góry do dołu oraz po skosie.

Tynkując niewielkie powierzchnie, nierówności można wyrównać za pomocą szpachli powierzchniowej, zwanej potocznie piórem po około  30 min.   od narzucenia tynku.


Około   1 godz. po narzuceniu tynku  lekko stwardniały tynk należy zrosić równomiernym strumieniem wody, a następnie przecierać  pacą z gąbką po to, aby wyciągnąć na powierzchnię tzw. mleczko gipsowe, które potrzebne jest do ostatecznego wygładzenia tynku.

Po następnych 15  min.  należy tynk wygładzić „piórem”  lub pacą metalową, aż do uzyskania gładkiej powierzchni.

Świeżo położone tynki  należy dobrze wysuszyć. Dlatego wskazane jest wietrzenie otynkowanych pomieszczeń oraz ich ogrzewanie w okresie zimowym.


Możesz cieszyć się równymi i gładkimi ścianami

Naprawione i wyrównane ściany prezentują się po wyschnięciu bardzo estetycznie. Możesz  je malować lub tapetować.  Jeśli zależy Ci na wyjątkowo gładkich  powierzchniach ścian, możesz na tynkach starych i nowych  położyć gładź finiszową Knauf Super Finish.  

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf Tiefengrund
Środek gruntujący
 
Knauf Goldband
Ręczny tynk gipsowy
 
Knauf Super Finish
Gotowa masa szpachlowa