Tynki gipsowe - zdrowy klimat i wiele możliwości

 

Tynki gipsowe w budownictwie mieszkaniowym praktycznie wyparły tynki cementowo-wapienne. Wykonuje się je techniką jednowarstwową, są łatwe do wygładzenia i szybciej wysychają. Tworzą zdrowy klimat i otwierają inwestorom wiele możliwości wykończenia wnętrz.

 

 

DLACZEGO GIPS?

Gips jest materiałem silnie higroskopijnym
, co oznacza, że może pochłaniać wilgoć, magazynować ją i w razie potrzeby oddawać do otoczenia. Dzięki temu pozwala uzyskać optymalną wilgotność w pomieszczeniu. Ponadto gips przejmuje temperaturę otoczenia, co nadaje wnętrzom przytulną atmosferę. Te właściwości gipsu sprawiają, że tynki gipsowe tworzą we wnętrzach przyjemny, zdrowy klimat.
 

RÓŻNE MOŻLIWOŚCI WYKOŃCZENIA

Dostępne na rynku ręczne i maszynowe tynki gipsowe Knauf stwarzają wiele możliwości kształtowania powierzchni ścian i sufitów. Można uzyskać powierzchnię gładką, filcowaną lub strukturalną, w zależności od upodobań każdego inwestora. Tynki gipsowe są doskonałym podłożem pod farby, tapety i glazurę.


Nastryskiwanie tynku Knauf MP 75 LWYDAJNE TYNKI MASZYNOWE
Najbardziej popularny tynk gipsowy to Knauf MP 75 L. Jego zalety to wydłużony czas obróbki oraz wysoka wydajność. Równie pięknie wygląda we wnętrzach tradycyjnych, jak i nowoczesnych. 

Przy pomocy agregatu tynkarskiego można nakładać także Knauf Blauband, cienkowarstwowy tynk gipsowy. Świetnie nadaje się do tynkowania w miarę równych, betonowych podłoży, np. elementów prefabrykowanych. Jego ogromna zaletą jest wydajność. Wystarczy nałożyć jedną warstwę tynku o grubości 2 mm by pokryć powierzchnię. Niewielkie zużycie materiału przynosi wymierne oszczędności, zwłaszcza przy tynkowaniu większych powierzchni. Knauf Blauband można też nakładać ręcznie. Można również z powodzeniem potraktować go jak gładź gipsową do pokrywania i wyrównywania tynków cementowo-wapiennych.
Tynkowanie ręczne Knauf RotbandGDY NIE MA ALTERNATYWY DLA PRACY RĘCZNEJ
Ręczne tynki gipsowe reprezentują Knauf Rotband i Knauf Goldband. To tynki polecane do renowacji powierzchni, gdy chcemy naprawić uszkodzone lub stare tynki, zwłaszcza w tych pomieszczeniach, gdzie nie da się pracować z zastosowaniem agregatu tynkarskiego.

Knauf Rotband zawiera specjalne lekkie dodatki. Wyróżnia go bardzo wysoka przyczepność, dzięki czemu jest chętnie stosowany do tynkowania sufitów. Minimalna grubość tynku 5 mm przekłada się na wydajność i ekonomiczność tego produktu.

Knauf Goldband świetnie sprawdza się na ścianach. Nadaje się do wszelkich prac remontowych, polegających na uzupełnianiu ubytków i wyrównywaniu ścian wewnątrz budynków.  Knauf Goldband jest też często wykorzystywany do montażu i obróbki powierzchni wokół okien. Należy jednak pamiętać, że Knauf Goldband jest tynkiem do zastosowania wewnątrz pomieszczeń i można go wykorzystywać przy osadzaniu okien, ale od strony mieszkania.


NA GŁADKO CZY Z FAKTURĄ?
Najczęściej pożądany efekt przy stosowaniu tynków gipsowych to równe, gładkie i białe powierzchnie. Po latach prostoty we wnętrzach pojawiają się jednak nowe, interesujące trendy. Jednym z nich są ściany z wyraźną strukturą. Można ją uzyskać za pomocą tynku gipsowego. Położony maszynowo lub ręcznie tynk gipsowy wystarczy odznaczyć kielnią, aby uzyskać interesującą fakturę.
 

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf Rotband
Ręczny tynk gipsowy o zwiększonej przyczepności
 
Knauf Goldband
Ręczny tynk gipsowy
 
Knauf MP 75 L
Maszynowy tynk gipsowy, lekki