Tynkowanie - o czym należy pamiętać?

 

Jeżeli nie chcemy, aby na naszych ścianach pojawiły się przykre niespodzianki w postaci popękanych lub odpadających tynków czy nieestetycznych odbarwień, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

 

 

1. Prac tynkarskich nie należy wykonywać wcześniej niż 3-4 miesiące po zamknięciu budynku w stanie surowym.

Po tym czasie budynek powinien już wstępnie osiąść. Położenie tynków wcześniej, kiedy konstrukcja budynku jeszcze mocno pracuje powodować będzie pękanie tynków, niezależnie od ich rodzaju.


2. Prace tynkarskie należy wykonywać w temperaturze wnętrz min. +5°C na podłożach o resztkowej wilgotności 3%. Wilgotność podłoża powinna zbadać ekipa tynkarska.

Wykonywanie prac tynkarskich w warunkach o gorszych parametrach może skutkować odpadaniem i pękaniem tynku. W niskich temperaturach tynk nierównomiernie wysycha, co może powodować powstawanie przebarwień. Z drugiej strony, w okresie letnim należy unikać prac na suchych i rozgrzanych słońcem ścianach. Aby zapewnić odpowiednią temperaturę powierzchni elementów budowlanych w miesiącach zimowych trzeba ogrzewać i dobrze wietrzyć pomieszczenia przynajmniej 3 do 4 tygodni przez pracami tynkarskimi.

Zasadniczo rozpoczęcie prac tynkarskich zależy też od stanu wyschnięcia budowli. Stąd istotne znaczenie mają warunki atmosferyczne zależne od danej pory roku. Należy o tym pamiętać szczególnie w przypadku budowy budynków o ściśle wyznaczonych terminach prac.


3. Podłoże pod tynk należy odpowiednio przygotować – powinno być równe, nośne i wolne od zanieczyszczeń.

Stan podłoża ma istotne znaczenie dla przyczepności tynku a sprawdzenie podłoża pod tynk jest bezwzględnie wymagane. Podłoże musi być wystarczająco suche i chłonne. Osady wapna, wykwity, pył oraz luźne lub kruche fragmenty podłoża należy usunąć.


4. Podłoże pod tynki należy zagruntować w przypadku tynków gipsowych, albo położyć szpryc w przypadku tynków cementowo-wapiennych. Tynk należy położyć na wyschnięte zagruntowane lub zaszprycowane podłoże.

W przypadku tynków gipsowych podłoża chłonne takie jak pustaki ceramiczne lub beton komórkowy należy zagruntować środkiem wyrównującym chłonność podłoża takim jak Knauf Grundiermittel 60 lub Knauf Grundiermittel 60, a podłoża szczelne i mało chłonne takie jak beton należy zagruntować środkiem gruntującym zwiększającym przyczepność do podłoża takim jak Knauf Betokontakt.

Zagruntowane powierzchnie wysychają około jedną dobę. Niezagruntowanie podłoża lub zagruntowanie nieodpowiednim środkiem gruntującym, a także skrócenie okresu wysychania podłoża powodować będzie odpadanie tynku.

Tynki cementowo-wapienne wymagają położenia szprycy, która na podłożach ceramicznych schnie kilka dni, na podłożach betonowych, takich jak stropy 2-3 tygodnie. Skrócenie okresu wysychania szprycy powodować będzie odpadanie tynku.


5. Świeżo położone tynki, zarówno gipsowe jak i cementowe , należy całkowicie wysuszyć. Pomieszczenia należy wietrzyć, a w okresie zimy ogrzewać.

Wysychanie zależy od wilgotności podłoża, grubości tynku, wilgotności i temperatury powietrza w pomieszczeniu. Aby tynk szybko wysychał należy zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń. Na tynkach niedostatecznie wysuszonych, niezależnie od ich rodzaju, może pojawić się grzyb lub pleśń.


6. Tynki wewnętrzne lepiej położyć przed ociepleniem domu z zewnątrz. Ocieplenie lepiej położyć po wyschnięciu tynków wewnętrznych, kiedy jeszcze ściany zewnętrzne „oddychają”.

Szczelne okna, ocieplenie działające jak termos, niewyschnięte tynki i brak wentylacji to prosta droga do grzybów i pleśni.


7. Położenie tynku w otworach drzwiowych, w których montowane będą framugi nie jest konieczne.

Położenie tynku i wykańczanie glifów w otworach drzwiowych to zbędny koszt oraz zmiana wielkości otworu w świetle, co może oznaczać potem problem z dobraniem drzwi o standardowych wymiarach albo konieczność wykonania drzwi o niestandardowych wymiarach.


8. Upewnij się, że przed tynkowaniem zabezpieczone zostały wszystkie okna, otwory wentylacyjne oraz miejsca na gniazdka i wyłączniki elektryczne.

Najlepiej sprawdzić te miejsca przy odbiorze prac tynkarskich.


 

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf Grundiermittel 60
Środek gruntujący do powierzchni chłonnych
 
Knauf MP 75
Maszynowy tynk gipsowy
 
Knauf Rotband
Ręczny tynk gipsowy o zwiększonej przyczepności
 
Knauf Goldband
Ręczny tynk gipsowy
 
Knauf MP 75 SL
Maszynowy tynk gipsowy, super lekki
 
Knauf Betokontakt
Środek gruntujący do betonu
 
Knauf MP 75 L-F Faktura
Maszynowy tynk gipsowy z fakturą
 
Knauf Grundiermittel 90
Środek gruntujący do powierzchni bardzo chłonnych
 
Knauf MP 75 G/F Therm
Maszynowy tynk gipsowo-wapienny na ogrzewanie ścienne
 
Knauf MP 75 L
Maszynowy tynk gipsowy, lekki
 
Knauf Vermiplaster VP
Maszynowy tynk ogniochronny