Układanie płytek - 5 praktycznych wskazówek

 

Układanie glazury nie jest takie trudne, jeżeli pamiętamy o kilku podstawowych zasadach. Wyjaśniamy jak układać glazurę na ścianie, na podłodze, jak przyklejać nowe płytki na starej okładzinie i na jak fugować. Zapoznaj się z naszym poradnikiem!

 

 

UKŁADANIE GLAZURY NA ŚCIANIE

Przy układaniu płytek na całą wysokość ściany dokładnie zaznaczyć jeden rząd na środku ściany, a w przypadku układania na określonej wysokości (np. do połowy) - najwyższy rząd. Zaplanować odpowiednią ilość miejsca na płytki podłogowe, tak aby płytki podłogowe, łącznie z klejem (5 mm przestrzeni dla spoiny silikonowej), stykały się z krawędziami z płytkami ściennymi. Następnie nanieść klej równomiernie grubo kielnią lub packą i rozczesać odpowiednią szpachlą zębatą. Należy nakładać klej na taką powierzchnię, jaką można obłożyć płytkami w czasie jego przydatności do obróbki. Jeśli na warstwie kleju tworzy się skóra, przyczepność nie jest już odpowiednia, nałożony materiał należy usunąć, rozmieszać nowy klej i nanieść. Dla zapewnienia równomiernych, dokładnych spoin stosować krzyżyki. Miejsca, w których mają znajdować się płytki z wycięciami pozostają na razie puste, klej należy wybrać szpachelką. Dopiero na zakończenie, po wyłożeniu glazurą całej powierzchni, należy pojedynczo dopasowywać przycięte płytki. Resztki kleju wyskrobać ze spoin i pozostawić do dokładnego wyschnięcia.


UKŁADANIE GLAZURY NA PODŁODZE

Pierwszą płytkę ułożyć równolegle do ściany. Dopasować do niej pierwszy rząd. Płytkę wcisnąć mocno w warstwę kleju i ewentualnie opukać młotkiem gumowym. Płytki cokołowe umieszczane są dopiero po wypełnieniu spoin płytek podłogi. Należy obłożyć je np. paskiem papieru, aby spoina ruchoma pozostała wolna.


KLEJENIE NOWYCH PŁYTEK NA STARE PŁYTKI

Przed naniesieniem kleju na powierzchnie starych płytek wyczyścić przy pomocy Knauf Uniwersalnego środka czyszczącego. Następnie zagruntować powierzchnię specjalnym środkiem gruntującym Knauf Spezialhaftgrund. Klej nanieść kielnią lub packą, rozprowadzić i przeczesać. Przyłożyć płytki i docisnąć.


FUGOWANIE PŁYTEK

Przed fugowaniem klej musi być całkowicie suchy. Wilgotność resztkowa może prowadzić do przebarwień zaprawy do spoinowania. Spoiny narożne, wokół przyłączeń i elementów ruchomych nie powinny być wykonywane razem z pozostałymi. Należy je np. zakleić taśmą papierową, ponieważ będą one uszczelniane Knauf Silikonem sanitarnym. Spoiny należy starannie wyczyścić. Różna głębokość spoin może powodować niejednolity kolor. 

Fugowanie płytek na ścianach
Rozmieszany materiał spoiny nanieść gumą lub packą i wcierać w szczelin przesuwając materiał prostopadle i ukośnie. Nadmiar materiału zebrać z płytek ruchem ukośnym (po przekątnej). Gdy tylko zaprawa do spoinowania stanie się matowa, przeczyścić powierzchnie lekko nawilżoną gąbką lub deską z gąbką. Dla zapewnienia należytego utwardzenia fugi należy je przeczyścić na wilgotno kilka razy. Osad cementowy usunąć przy pomocy Knauf Środka do usuwania pozostałości cementowych.

Fugowanie płytek na podłodze
Powierzchnie pokryte płytkami, z jednakowymi spoinami (około 2-15 mm) pokrywane są na całej powierzchni materiałem spoiny. Zaprawę wylewa się fragmentami na czyste podłoże i przy pomocy packi gumowej wciera w szczeliny, przesuwając ją ukośnie, po przekątnych. Nadmiar materiału usunąć.


DYLATACJE

Wszędzie, gdzie mogą występować poruszenia, wymagane jest tworzenie spoin elastycznych, aby nie powstawały pęknięcia. Dotyczy to przede wszystkim:
  • spoin narożnych (ściana/ściana i ściana/podłoga),
  • przejść do pomieszczeń sanitarnych,
  • dużych powierzchni podłóg (istniejące w jastrychu szczeliny dylatacyjne muszą być przeprowadzone analogicznie na okładzinie ceramicznej).
W tym celu spoinę należy zamknąć przed fugowaniem (zakleić taśmą papierową), wyczyścić z kleju i resztek masy do spoin i wypełnić np. Knauf Silikonem sanitarnym. Dla zachowania jednolitości barwy masy do spoin, kolory silikonów Knauf są dopasowane do kolorów fug.

 

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf Tiefengrund
Środek gruntujący
 
Knauf ELASTIC PLUS Fuga Elastyczna 2-15 mm
Fuga elastyczna 2 - 15 mm
 
Knauf Silikon sanitarny
Elastyczny, jednoskładnikowy
 
Knauf Spezialhaftgrund
Środek gruntujący
 
Knauf Universalgrund
Środek gruntujący