UKŁADANIE PŁYTEK ŚCIENNYCH - PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA
Do układania okładzin ceramicznych, gresowych lub kamiennych przeznaczone są różne zaprawy klejące. Ich wybór zależy od rodzaju podłoża, na którym zostanie ułożona i rodzaju okładziny. Płytki ścienne można układać na podłożach na bazie gipsu (na tynku gipsowym, płytach gipsowo-kartonowych), na bazie cementu (na tynkach cementowych i cementowo-wapiennych, płytach cementowych), murze z betonu komórkowego, płytach OSB lub na starych płytkach. Pamiętajmy, że podłoże powinno być równe, suche, mocne, nośne, stabilne, wolne od kurzu i innych zanieczyszczeń. Podłoże zawsze należy zagruntować odpowiednim środkiem gruntującym w zależności od rodzaju i chłonności powierzchni.
WYBÓR KLEJU DO PŁYTEK ŚCIENNYCH
Przed użyciem zaprawy klejącej należy bardzo dokładnie zapoznać się z instrukcją jej stosowania, umieszczoną na opakowaniu. Konieczne jest także sprawdzenie jej daty produkcji, terminu ważności oraz wyglądu zewnętrznego. Jeśli mamy wątpliwości co do ostatniego parametru, np. zaprawa jest zbrylona, niejednorodna w kolorystyce oraz konsystencji, lepiej wstrzymać się z użyciem. Należy także przestrzegać określonych przez producenta wymagań technologicznych, takich jak: temperatura oraz wilgotność powietrza i podłoża, minimalna szerokość spoiny oraz czas spoinowania i pełnego obciążania. Wszystkie podane przez producenta wymagania dotyczą przeciętnych warunków stosowania. W warunkach odbiegających od określonych instrukcją, należy zasięgnąć opinii specjalisty lub wykonać własne próby. W trakcie prac należy pamiętać także, że wykonuje się je w temperaturze od +5°C do +25°C. Płytek ceramicznych nie należy moczyć przed przyklejeniem. Fugowanie i użytkowanie okładzin ceramicznych może nastąpić nie wcześniej niż po 24 godzinach. Pełną wytrzymałość okładziny uzyskują dopiero po 3 dniach.
- Do przyklejenia płytek ceramicznych i terakotowych małego i średniego formatu na podłożach tynkowanych i betonowych wewnątrz domu, np. w kuchni łazience można zastosować uniwersalny klej do płytek C1T - Knauf K1 Glazura/Terakota
- Do przyklejenia płytek klinkierowych na zewnątrz budynku należy zastosować elastyczny klej o wysokiej przyczepności C2T – Knauf K2 Szary
- Na trudnych podłożach, np. z płyt gipsowo-kartonowych, płyt typu OSB czy do klejenia nowych płytek na stare płytki, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń, najlepiej zastosować klej wysokoelastyczny, odkształcalny C2TES1 – Knauf K4 Elastyczny Plus
- Do klejenia płytek z marmuru i kamienia naturalnego stosujemy klej na bazie białego cementu – Knauf K2 Biały
POTRZEBNE NARZĘDZIA
Do układania płytek, wypełniania spoin i uszczelniania potrzebne są szpachle zębate, kielnie, wiertarka z mieszadłem, packa gumowa, guma i deska do fugowania, gąbka, pistolet i zgarniak do silikonu. Przy większych powierzchniach opłaca się zakup przyrządu do cięcia płytek. Ponadto do obróbki płytek konieczne są specjalne obcęgi, szczypce do łamania płytek, wiertło kamienne, młotek płytkarski. Do dokładnych pomiarów służą poziomica, sznur i pion
UKŁADANIE PŁYTEK NA ŚCIANIE - INSTRUKCJA
Przy układaniu płytek na ścianie, należy pamiętać o odpowiednim rozplanowaniu. Jeżeli wysokość pomieszczenia nie pozwala na ułożenie okładziny z całych płytek i konieczne będzie ich przycinanie, to powinniśmy rozpocząć układanie od góry, tak by przycięte kafelki umieścić w najniższym pasie przy podłodze. Ta sama zasada obowiązuje przy przyklejaniu płytek na obudowie wanny. Jeśli okładzina będzie się składać z całych płytek, wygodniej jest zacząć układanie od dołu.
1. Układanie okładziny na powierzchni ścian zaczyna się od zamocowania na ścianie prostej, gładkiej łaty drewnianej lub aluminiowej. Do zamocowania łaty należy użyć poziomnicy. Łatę mocuje się na wysokości drugiego rzędu płytek, pamiętając o powiększeniu wymiaru płytki o podwójny wymiar spoiny.
2. Zaprawę klejącą nanosi się równomiernie na ścianę stalową pacą zębatą. Klej nakłada się wstępnie gładką stroną pacy, a następnie rozprowadza po powierzchni ściany częścią zębatą. Wielkość zębów pacy zależy od wielkości płytek i stopnia perforacji ich spodniej płaszczyzny.
3. Płytki wciska się lekkim ruchem obrotowym w pokryte klejem podłoże. Aby uzyskać równe odstępy pomiędzy nimi, używa się krzyżyków glazurniczych. Następnie przy pomocy gumowego młotka lekko dobija się płytki, korygując i wyrównując ich ułożenie. W trakcie pracy warto co jakiś czas sprawdzać linię poziomą.
3. Fugowanie rozpoczyna się dopiero po całkowitym wyschnięciu kleju. Przed przystąpieniem do fugowania należy dokładnie oczyścić podłoże. Płytki fuguje się partiami, na powierzchni nie większej niż 3-4 m². Płytki fuguje się partiami, na powierzchni nie większej niż 3-4 m². Fugę nakłada się wcierając ją pomiędzy płytki przy pomocy gumowej pacy lub gumowej szpachelki. Spoiny powinny być dokładnie wypełnione na całej głębokości.
Do wypełnienia połączeń elastycznych pomiędzy ścianami, ścianą a posadzką lub estetycznego wypełnienia połączeń pomiędzy płytkami a urządzeniami sanitarnymi, tj. miska WC, kabina prysznicowa lub wanna stosuje się Knauf Silikon sanitarny.