Uszczelnianie podłoża - hydroizolacja

 

Okładziny ceramiczne, gresowe lub kamienne są odporne na oddziaływanie wilgoci. Jednak wilgoć przenikająca do podłoża może doprowadzić do poważnych uszkodzeń, takich jak wypłukiwanie spoiwa, niszczenie betonu, powstawanie rys, zagrzybienia i wykwity. Problem ten jest szczególnie groźny w przypadku podłoży wykonanych z bloczków gipsowych i płyt gipsowo-kartonowych (g-k).

 

 

HYDROIZOLACJA POD PŁYTKAMI

Przed ułożeniem płytek w miejscach o podwyższonej wilgotności - takich jak łazienka, natryski, toalety, kuchnie, pralnie itp. -  zaleca się wykonanie hydroizolacji, czyli zabezpieczenie podłoża przed wilgocią za pomocą folii w płynie i specjalnych taśm, narożników oraz mankietów uszczelniających. Służą one do zabezpieczania przed wilgocią i wodą nie będącą pod ciśnieniem.


KTÓRE MIEJSCA WYMAGAJĄ USZCZELNIENIA?

Miejsca narażone na czasowe oddziaływanie wilgoci oraz wody nazywają się wilgotnymi i mokrymi strefami w łazience. Są to przede wszystkim podłoga, a także ściany w pobliżu kabiny prysznicowej, wanny i umywalki.

Wyznaczając strefę mokrą przyjmuje się, że należy do niej cała powierzchnia podłogi i odcinek ścian o wysokości 10 cm. W przypadku ścian, podział na strefę mokrą i wilgotną zależy od stopnia, w jakim narażone są one na wodę. Przyjmuje się, że uszczelnienie powinno sięgać nieco powyżej baterii lub miejsca zamocowania słuchawki prysznicowej, ale często wykonuje się je aż do sufitu. Przy rozplanowaniu pomieszczeń o podwyższonej wilgotności ważne jest, aby wrażliwe na wilgoć elementy, takie jak drzwi i okna, nie znajdowały się w strefie mokrej.


Rozmieszczenie stref mokrych i wilgotnych wokół wanny i umywalki

Uszczelnienie podłoża wokół wanny i umywalki


Rozmieszczenie stref mokrych i wilgotnych wokół kabiny prysznicowej

Uszczelnienie podłoża wokół kabiny prysznicowej

 

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf Hydro Flex 1C
Elastyczna zaprawa uszczelniająca 1-komponentowa
 
Knauf Hydro Flex
Folia w płynie
 
Knauf Hydro Flex Taśma uszczelniająca
Do uszczelniania połączeń pomiędzy ścianą a podłogą
 
Knauf Hydro Flex Narożnik Wewnętrzny
Do uszczelniania wewnętrznych naroży
 
Knauf Hydro Flex Narożnik Zewnętrzny
Do uszczelniania zewnętrznych naroży
 
Knauf Hydro Flex Mankiet Uszczelniający 120x120
Do uszczelniania przejść rur w ścianie
 
Knauf Hydro Flex Mankiet Uszczelniający 425x425
Do uszczelniania odpływów kanalizacyjnych w podłodze