HYDROIZOLACJA POD PŁYTKAMI
Przed ułożeniem płytek w miejscach o podwyższonej wilgotności - takich jak łazienka, natryski, toalety, kuchnie, pralnie itp. - zaleca się
wykonanie hydroizolacji, czyli zabezpieczenie podłoża przed wilgocią za pomocą folii w płynie i specjalnych taśm, narożników oraz mankietów uszczelniających. Służą one do zabezpieczania przed wilgocią i wodą nie będącą pod ciśnieniem.
KTÓRE MIEJSCA WYMAGAJĄ USZCZELNIENIA?
Miejsca narażone na czasowe oddziaływanie wilgoci oraz wody nazywają się wilgotnymi i mokrymi strefami w łazience. Są to przede wszystkim podłoga, a także ściany w pobliżu kabiny prysznicowej, wanny i umywalki.
Wyznaczając strefę mokrą przyjmuje się, że należy do niej cała powierzchnia podłogi i odcinek ścian o wysokości 10 cm. W przypadku ścian, podział na strefę mokrą i wilgotną zależy od stopnia, w jakim narażone są one na wodę. Przyjmuje się, że uszczelnienie powinno sięgać nieco powyżej baterii lub miejsca zamocowania słuchawki prysznicowej, ale często wykonuje się je aż do sufitu. Przy rozplanowaniu pomieszczeń o podwyższonej wilgotności ważne jest, aby wrażliwe na wilgoć elementy, takie jak drzwi i okna, nie znajdowały się w strefie mokrej.
Rozmieszczenie stref mokrych i wilgotnych wokół wanny i umywalki
Rozmieszczenie stref mokrych i wilgotnych wokół kabiny prysznicowej