Wylewka samopoziomująca – jak poprawnie przygotować masę?

 

Wylewka samopoziomująca to doskonały sposób na stworzenie idealnie równej powierzchni posadzki. Wykonany za pomocą takiego materiału podkład podłogowy stanowi doskonałe podłoże do dalszych prac wykończeniowych. Jedną z najważniejszych zalet wylewek samopoziomujących jest łatwość i szybkość ich wykonania oraz efekt, jaki za ich pomocą można osiągnąć. Aby ten materiał spełniał oczekiwania zarówno podczas wykonania, jak i późnej w trakcie użytkowania, należy przestrzegać bezwzględnie kilku podstawowych zasad. Przeczytaj niniejszy artykuł i dowiedz się jak poprawnie przygotować masę wylewki samopoziomującej oraz jakich błędów należy się wystrzegać, aby przygotowana zaprawa spełniała wszystkie parametry technologiczne.

 

 

ZADBAJ O ODPOWIEDNIE PRZYGOTOWANIE MASY


Błędem, który najczęściej popełnia się podczas przygotowywania wylewki samopoziomującej to rozrobienie jej w złej ilości wody. Przygotowana do wylania masa powinna mieć odpowiednią konsystencję, co z kolei zapewni jej odpowiednie parametry robocze, a także będzie miało wpływ na jakość wykonanej podłogi. 

Jaką prawidłową konsystencję powinna mieć wylewka samopoziomująca? 

Jak już ustaliliśmy jednym z najważniejszych elementów prawidłowego wykonania płynnego, samopoziomującego jastrychu jest prawidłowa konsystencja masy, która nie może być ani za gęsta, ani za rzadka. Przygotowanie masy za gęstej może skutkować pogorszeniem jej parametrów roboczych oraz spadkiem właściwości samopoziomujących. A to przecież jest sprzeczne z ideą, która przyświecała powstaniu tego innowacyjnego materiału. Z kolei masa rozrobiona zbyt dużą ilością wody bezpośrednio wpływa na jakość i parametry techniczne przygotowanej wylewki. Innymi słowy, jastrych wykonany ze słabo zwartej masy będzie zbyt miękki, przez co podatny na uszkodzenia mechaniczne. 

Jak ustalić czy wylewka samopoziomująca ma prawidłową konsystencję? 

Miarą, która pozwala ustalić odpowiednią konsystencję masy samopoziomującej, jest jej rozpływ. Tylko masa o odpowiednim rozpływie będzie podczas wykonania odpowiednio się zachowywać, a efekt samopoziomowania zostanie w pełni osiągnięty. Miarę rozpływu wylewki ustala się m.in. za pomocą puszki kontroli konsystencji o pojemności 1.3 l. Kontrolę konsystencji masy wylewki samopoziomującej można wykonać w bardzo łatwy sposób, w dosłownie kilku krokach. 

Wykonanie kontroli konsystencji:

Krok 1: Puszkę kontroli konsystencji wypełniamy rozrobioną masą 
Krok 2: Stawiamy puszkę na podłożu z papierem parafinowych 
Krok 3: Usuwamy dno puszki
Krok 4: Mierzenie średnicy rozlanej masy, która jest miarą rozpływu (tę czynność należy wykonać najwcześniej po 10 sekundach od podniesienia puszki).


Zalecane średnice rozpływu dla poszczególnych mas:

Knauf FE 50 Largo 
Zalecana średnica rozpływu 38-43 cm

Knauf M4 Special Fiber
Średnica rozpływu powinna wynosić ≤ 56 cm.

Knauf M3 Allround
Średnica rozpływu powinna wynosić ok. 56 - 62 cm 
(zależności od grubości warstwy wylewki).


Zmierzoną za pomocą powyższej metody średnicę rozpływu należy następnie porównać z podaną w zeszycie technicznym wartością rozpływu zalecanego dla danej masy. Warto dodać, że wskazane powyżej wartości są orientacyjne. Na to czy wylewka samopoziomująca będzie miała perfekcyjną konsystencję wpływ ma wiele czynników, do których zaliczają się m.in. wiek zaprawy, zastosowana technika mieszania, czy też grubość planowanej posadzki. Należy również pamiętać, że ta sama konsystencja musi być zachowana w trakcie całego procesu wylewania. Oznacza to, że podczas wylewania nie można dopuścić do sytuacji w której woda będzie oddzielać się od zaprawy. 

Aby przygotowana z takich wylewek zaprawa stworzyła wysokiej jakości, trwałą posadzkę należy także zadbać o jej poprawne wykonanie. Zagadnienie błędów wykonawczych mas samopoziomujących poruszymy w następnym artykule. 




 

 

 

Zobacz, co kupić

 

Potrzebne produkty

 

 
Knauf FE 50 Largo
Wylewka anhydrytowa