Wypełnianie bruzd po wymianie instalacji eklektycznej – krok po kroku

 

Bardzo często się zdarza, że przy okazji generalnego remontu inwestorzy decydują się na wymianę instalacji elektrycznej albo też dodanie samego punktu, gdyż np. nowa aranżacja pomieszczenia wymaga przeprowadzania nowego punktu elektrycznego.

 

 

O ile warstwa tynku w remontowanym pomieszczeniu znajduje się jeszcze w zadowalającym stanie, można wykonać nowe bruzdy w starym tynku i wewnątrz nich przeprowadzić przewody instalacyjne. Warto jednak pamiętać o poprawnym umieszczeniu. Fundamentalne zasady podczas wymiany instalacji elektrycznej są dwie: jest położenie nowej instalacji elektrycznej na odpowiedniej głębokości oraz zastosowanie wysokiej jakości przewodów. 


Dlatego jeśli sami wykonujemy kompleksowy remont instalacji, musimy pamiętać żeby bruzda w której będziemy umieszczać przewody była odpowiednio głęboka. Pozwoli to uniknąć w przyszłości powstawania przebarwień tynku w miejscach w których przeprowadziliśmy instalację. 


Jeśli wykonaliśmy bruzdę w poprawny sposób, to powinniśmy następnie dokonać wyboru odpowiedniego produktu za pomocą którego będziemy te bruzdy wypełniać. Idealnym materiałem do wypełnienia bruzd instalacyjnych jest gipsowa zaprawa tynkarska Knauf Goldband, która charakteryzuje świetnymi właściwościami roboczymi, takimi jak: plastyczność, lekkość obróbki. Podstawową zaletą tego produktu, w przypadku prac remontowych, jest możliwość nakładania go grubą warstwą. Dzięki czemu będziemy mieli pewność, że bruzda z położonymi przewodami zostanie doskonale wypełniona. 



KROK 1.  PRZYGOTOWANIE MIEJSCA PRACY I OCZYSZCZENIE BRUZDY


W pierwszej kolejności zaczynamy od oczyszczenia bruzdy instalacyjnej z pozostałości po starym tynku i drobinek kurzu. Możemy to zrobić np. za pomocą zmiotki lub ławkowca. 


KROK 2.  ZAGRUNTOWANIE PODŁOŻA


Oczyszczone bruzdy należy następnie zagruntować, żeby polepszyć przyczepność materiału do podłoża i ograniczyć jego chłonność. W przypadku naprawiania ubytków w starym tynku należy powierzchnię zagruntować gruntem głęboko penetrującym na bazie dyspersji styrenowo-akrylowej np. Knauf Universalgrund. Naniesiony na podłoże grunt pozostawiamy następnie do wyschnięcia. Czas schnięcia gruntu zależy od kilku czynników np. od rodzaju podłoża oraz temperatury panującej w pomieszczeniu. W  zależności od panujących warunków czas schnięcia gruntu może trwać od 3 do 24 godzin. 


KROK 3.  PRZYGOTOWANIE ZAPRAWY TYNKARSKIEJ 


Po wyschnięciu gruntu przystępujemy do dalszych prac. W pierwszej kolejności zabieramy się za rozrabianie tynku ręcznego. W tym celu do czystego wiadra budowlanego wlewamy taką ilość wody, która wystarczy do rozrobienia potrzebnego materiału. Wsypany do wody gips musimy dokładnie wymieszać, aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Konsystencja gipsu powinna być na tyle plastyczna i bez grudek, żeby gips można było łatwo nanosić na obrabianą przez nas powierzchnię 

Ważne! Ilość zaprawy musimy dobrać odpowiednio do planowego zakresu prac. Informację odnośnie proporcji materiału i wody znajdują się na opakowaniu produktu. Należy pamiętać, żeby bezwzględnie stosować się do zalecanych przez producenta wartości. 



KROK 4.  WYPEŁNIANIE UBYTKÓW ZA POMOCĄ TYNKU


Kiedy mamy już rozrobioną masę, przystępujemy do wypełniania bruzd. Do tego typu pracy możemy wykorzystać np. pacę do gipsu (potocznie zwaną blichówką) za pomocą której równomiernie rozprowadzimy masę. Tynk staramy nanosić równomiernie wzdłuż całej bruzdy pamiętając o tym, żeby obrabiany odcinek wypełnić zanim materiał zacznie wiązać (cykl nie powinien przekraczać 15-20 minut). To bardzo ważne, zwłaszcza gdyż Goldband jest tynkiem jednowarstwowym i nie należy go narzucać ponownie, na związaną już warstwę. 



KROK 5.  RÓWNANIE

 

Po wypełnieniu całej bruzdy tynkiem gipsowym przechodzimy do kolejnego etapu jakim jest równanie powierzchni. W przypadku niewielkich obszarów czynność tę wykonujemy jednocześnie z wypełnianiem. Powierzchnie równamy np. krawędzią tej samej pacy do gipsu, której użyliśmy do wypełniania. Równanie wykonujemy pewnymi ruchami, ściągając nadmiar zaprawy. 



KROK 5.  GĄBKOWANIE 


Do wyrównanej powierzchni przykładamy następnie nawilżoną wodą gąbkę, aby wyciągnąć tzw. mleczko za pomocą którego będziemy mogli wygładzić powierzchnię gipsu.