Wytrzymałość ścian szkieletowych

 

Nie każdy wie, że ściany w systemach suchej zabudowy są bardzo wytrzymałe. Na ścianie szkieletowej możemy powiesić szafkę i obciążyć ją przedmiotami o łącznej wadze do 55 kilogramów! Jeżeli te informacje są dla Ciebie zaskoczeniem, koniecznie przeczytaj więcej na ten temat.

 

 

ŚCIANA "UDŹWIGNIE" WIĘCEJ NIŻ MYŚLISZ

Na ścianach szkieletowych wykonanych w systemie suchej zabudowy Knauf można wieszać różne obciążenia, takie jak półki, szafki kuchenne, telewizor. Stosunkowo lekkie przedmioty, na przykład obrazy o ciężarze do 15 kg można wieszać za pomocą haków. W przypadku większych obciążeń należy stosować specjalne kołki z tworzywa sztucznego lub kołki metalowe typu Molly.

Maksymalny dopuszczalny ciężar wieszanych elementów zależny jest od grubości oraz rodzaju zastosowanej okładziny.

W sytuacji, gdy zastosujemy po jednej płycie gipsowo-kartonowej zwykłej (białej) z każdej strony ściany, możemy na niej powiesić obciążenia do 40 kg na 1 metr długości ściany.

Jeżeli planowany ciężar szafek czy innych elementów wieszanych na ścianie jest większy – do 70 kg na 1 metr długości – należy zastosować okładzinę podwójną lub płytę gipsowo-kartonową o zwiększonej wytrzymałości, czyli płytę Knauf Diamant o grubości 15 mm. Maksymalne dopuszczalne obciążenie ściany wynosi nawet do 150 kg na 1 metr długości. Taka sytuacja występuje na przykład, gdy mamy powiesić na ścianie boiler, umywalkę czy toaletę. W przypadku obciążeń tego rzędu należy zastosować wzmocnienie wewnątrz ściany – dodatkowe profile UA z grubszej niż standardowe profile blachy.


Zobacz maksymalne dopuszczalne ciężary szafek

Maksymalny ciężar szafek wieszanych na ścianach szkieletowych Knauf


Jeżeli występują obciążenia wspornikowe do 1,5 kN na metr długości ściany, tak jak w przypadku mocowania bojlera, toalety wiszącej, czy umywalki, należy przenieść obciążenie na konstrukcję budynku za pośrednictwem stojaków nośnych z profili Knauf UA lub trawersów.