Powiedz STOP dla hałasu


Wybierz akustyczne płyty g-k AKUSTIK i AKUSTIK PLUS

Zadbaj o ciszę w swoim domu


Hałas dopada nas wszędzie, na ulicy, w pracy, w szkole, w urzędzie, a nawet we własnym domu. Negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Tymczasem ciszy potrzebujemy nie tylko podczas snu czy relaksu, ale także podczas pracy wymagającej koncentracji. Dlatego co raz bardziej cenimy sobie komfort akustyczny pomieszczeń, w których przebywamy przez wiele godzin. Normy budowlane narzucają również wysokie parametry izolacji akustycznej dla obiektów budowlanych, ponieważ rosną oczekiwania inwestorów.

TWÓJ DOM TO STREFA CISZY I KOMFORTU AKUSTYCZNEGO

MIEJSCE, W KTÓRYM ODPOCZYWASZ I REKLAKSUJESZ SIĘ Z BLISKIMI

I żaden dźwięk nie zakłóci Waszych wspólnych chwil

MIEJSCE, DO KTÓREGO CHĘTNIE ZAPRASZASZ PRZYJACIÓŁ

Bez obawy, że będziecie przeszkadzać sąsiadom

MIEJSCE, W KTÓRYM TWOI BLISCY CZUJĄ SIĘ BEZPIECZNIE

MIEJSCE, DO KTÓREGO WRACASZ Z PRZYJEMNOŚCIĄ

Tak niewiele trzeba, aby znacząco poprawić komfort akustyczny wnętrz

Ważnym elementem wpływającym na komfort akustyczny wnętrz są przegrody budowlane, ściany, sufity oraz zabudowa poddasza. Im wyższa ich izolacyjność akustyczna, tym ciszej jest w pomieszczeniach. Jeśli przegrody te wykonywane są w systemie suchej zabudowy, to wystarczy zamiast zwykłej płyty gipsowo-kartonowej zastosować niewiele droższą płytę akustyczną Knauf Akustik lub Knauf Akustik Plus, a różnica w wyciszeniu pomieszczeń będzie ogromna.

Źródła hałasu:

szczekanie psa
w mieszkaniu sąsiadki
dzwonienie
deszczu o dach
płacz małego
dziecka sąsiadów
głośna impreza
na piętrze
odgłos spłuczki
z łazienki
szum windy
za ścianą

Właściwości izolacyjne płyt akustycznych Akustik i Akustik PlusKNAUF PŁYTA AKUSTIK i AKUSTIK PLUS to pełne płyty akustyczne, zaprojektowane z myślą o poprawie komfortu akustycznego zarówno w budynkach użyteczności publicznej, jak i w budownictwie mieszkaniowym. Stosując płyty Knauf Akustik możemy uzyskać izolacyjność akustyczną ściany co najmniej 6 dB wyższą w stosunku do ścian ze zwykłymi płytami gipsowo-kartonowymi. Jest to możliwe dzięki specjalnemu sprężystemu rdzeniowi gipsowemu, który zwiększa izolacyjność akustyczną. Płyty są łatwe w obróbce, dają możliwość tworzenia elementów łukowych i łamanych po nafrezowaniu. Charakteryzują się również niewielką odkształcalnością przy zmiennych warunkach wilgotnościowo-cieplnych.

Płyty gipsowo-kartonowe Knauf to pierwsze płyty w Polsce wyróżnione prestiżowym, międzynarodowym certyfikatem EMICODE® w najwyższej klasie EC1 PLUS. Płyty g-k Knauf nie zawierają związków rakotwórczych, mutagennych lub toksycznych dla rozrodczości i spełniają najbardziej restrykcyjne normy dla niskoemisyjnych materiałów budowlanych. Płyty gipsowo-kartonowe Knauf są bezpieczne dla zdrowia i środowiska oraz zapewniają najwyższą jakość powietrza w pomieszczeniach.

PŁYTA AKUSTIK TYP A

 • BARDZO DOBRA IZOLACJA AKUSTYCZNA

  W porównaniu ze zwykłą płytą, użyta w podstawowym systemie, poprawia izolacyjność akustyczną o 6 dB (dźwięk słyszalny o połowę ciszej)

 • DOSKONAŁY WSPÓŁCZYNNIK JAKOŚCI DO CENY

  Niewielka różnica cenowa w stosunku do zwykłej płyty

 • SZEROKIE MOŻLIWOŚCI STOSOWANIA

  Ścianki działowe, przedścianki, zabudowa poddasza

Przejdź do szczegółowej karty produktu

PŁYTA AKUSTIK IMPREGNOWANA TYP H2

 • BARDZO DOBRA IZOLACJA AKUSTYCZNA

  W porównaniu ze zwykłą płytą, użyta w podstawowym systemie, poprawia izolacyjność akustyczną o 6 dB (dźwięk słyszalny o połowę ciszej)

 • DOSKONAŁY WSPÓŁCZYNNIK JAKOŚCI DO CENY

  Niewielka różnica cenowa w stosunku do zwykłej płyty

 • SZEROKIE MOŻLIWOŚCI STOSOWANIA

  Ścianki działowe, przedścianki, zabudowa poddasza, w pomieszczeniach wilgotnych: łazienkach, pralniach, kuchniach.

Przejdź do szczegółowej karty produktu

PŁYTA AKUSTIK PLUS

 • DOSKONAŁA IZOLACJA AKUSTYCZNA

  Użyta w podstawowym systemie poprawia izolacyjność akustyczną o 12 dB

 • KONSTRUKCJA O NAJWYŻSZYCH PARAMETRACH

  Specjalny elastyczny rdzeń oraz karton zapewniają maksymalną ochronę akustyczną w systemach suchej zabudowy

 • SZEROKIE MOŻLIWOŚCI STOSOWANIA

  Ścianki działowe, przedścianki, zabudowa poddasza, modernizacja ścian masywnych, polepszenie ochrony akustycznej stropów litych i z belek drewnianych, wydzielenie cichych nowych pomieszczeń.

Przejdź do szczegółowej karty produktu

Warto wiedzieć

Zwiększenie izolacyjności akustycznej od 6 do 10 dB powoduje, że dźwięki zza tak wyciszonej ściany lub sufitu słyszymy o połowę ciszej. Każda wyższa wartość to wartość dodana i jeszcze wyższy komfort akustyczny.
ŚCIANKA DZIAŁOWA W111

płyta Akustik Plus

RW 54 dB

płyta zwykła RW 42 dB

ŚCIANKA DZIAŁOWA W112

płyta Akustik

RW 58 dB

płyta zwykła RW 51 dB

ŚCIANKA DZIAŁOWA W115

płyta Akustik Plus

RW 75 dB

płyta zwykła RW 62 dB

Jakość płyt potwierdzona laboratoryjnie

Dowiedz się, dlaczego nasze płyty tak skutecznie tłumią dźwięki.

Wszystkie nasze produkty i systemy poddawane są rygorystycznym badaniom w warunkach laboratoryjnych. Zgodnie z normą w specjalnej odizolowanej komorze akustycznej budujemy poszczególne systemy ścienne, a następnie za pomocą specjalistycznej aparatury przeprowadzamy badania. Efekt zwiększenia izolacyjności akustycznej przegród budowlanych z zastosowaniem płyt akustycznych Knauf Akustik oraz Akustik Plus został wielokrotnie przetestowany laboratoryjnie przy użyciu specjalistycznej aparatury pomiarowej NOR 104 marki NORSONIC. Nasze rozwiązania zostały przetestowane również dodatkowo przez niezależne laboratoria, które potwierdzają uzyskane wyniki.

Czym jest hałas i jak go mierzymy

Hałas to nic innego jak niepożądany, zakłócający normalne funkcjonowanie dźwięk o różnych stopniach natężenia, który wpływa niekorzystnie na komfort życia, samopoczucie, a w skrajnych przypadkach może zagrażać zdrowiu.

Źródeł hałasu w budownictwie mieszkaniowym może być wiele, natomiast przyczyna tego, że ten hałas dociera do naszych uszu, sprowadza się z reguły do nieodpowiedniej izolacyjności akustycznej zastosowanej wewnątrz budynków, czy też błędnego wykonania przegród.

Zobacz szczegóły

Źródło hałasu

Normalna rozmowa 50 dB
Głośna rozmowa 70 dB
Krzyk/głośna muzyka >100 dB

Poziom izolacji

Odczuwalność hałasu

30 dB.

Przy takim poziomie izolacji można usłyszeć wyraźnie dźwięki życia codziennego, w tym zrozumieć treść normalnej rozmowy sąsiadów35 dB.

Taki poziom izolacji jest nadal niewystarczający, nie rozróżniamy już normalnej rozmowy, ale ją nadal słyszymy. Rozróżniamy z kolei rozmowę głośną40 dB.

Taki poziom izoluje nam już głośną rozmowę, jednak nadal słyszymy intensywny krzyk, głośną muzykę50 dB.

Przy tym poziomie nie słychać już krzyku, słychać nadal muzykę i telewizor60 dB.

60 dB - izolacja na tym poziomie zapewnia zupełne odizolowanie się od dźwięków życia codziennego.

JAK MIERZYMY HAŁAS?

HAŁAS, a właściwie NATĘŻENIE DŹWIĘKU, określa się za pomocą jednostek zwanych decybelami (dB). Warto wiedzieć, że hałas o natężeniu 6 – 10 dB słyszymy jako dwukrotnie głośniejszy.

Powyżej prezentujemy zależność pomiędzy poziomem hałasu (wyrażoną w dB) i jego odczuwalnością przez mieszkańców w budynkach o różnych poziomach izolacji akustycznej (wyrażoną w dB).

Hałas wokół Ciebie

Kliknij i dowiedz się jak rozwiązać problem hałasu w twoim domu i mieszkaniu

DESZCZ UDERZAJĄCY O DACH
HAŁAS OD SĄSIADA ZZA ŚCIANY HAŁAS, KTÓRY PRZENIKA OD GÓRY

Hałas od sąsiada zza ściany

Hałas emitowany przez sąsiadów zza ściany – to chyba jeden z najczęściej występujących w budownictwie mieszkaniowych problemów z dźwiękiem.

Zmagają się z nim mieszkańcy zarówno starych, jak i nowych mieszkań, budynków wielo- lub jednorodzinnych. Dochodzący od sąsiadów hałas pod postacią płaczu dziecka, głośnych rozmów, telewizora, czy muzyki może sprawić, że nasz dom zamiast oazą ciszy i spokoju, stanie się wprost przeciwnie miejscem wiecznej irytacji, a elementem stałego wyposażenia naszych sypialni staną się zatyczki do uszu. Z reguły problem odgłosów zza ściany utożsamiany jest z hałaśliwych sąsiadem, pamiętajmy jednak, że w budynkach jednorodzinnych przeszkadzać mogą sobie nawzajem domownicy.

Sprawdź jak walczyć z tego typu hałasem

Hałas, który przenika od góry

Hałas może docierać do naszego mieszkania nie tylko zza ściany, ale również od góry poprzez sufit.

Dźwięki docierające do mieszkań z wyższych kondygnacji również potrafią uprzykrzyć życie mieszkańcom. Poprzez strop docierać mogą do nas, podobnie jak w przypadku ścian, głośne rozmowy, śmiech lub płacz dziecka. Również i z tym rodzajem hałasu można poradzić sobie, stosując specjalistyczne rozwiązania.

Sprawdź jak walczyć z tego typu hałasem

Hałas, który emitujemy sami

- brak swobody i prywatności.

Problem nieodpowiedniej izolacyjności akustycznej oznacza nie tylko to, że to my jesteśmy narażeni na hałas sąsiadów, ale również to, że nasi sąsiedzi narażeni są na słuchanie dźwięków od nas. Dlatego często chcąc uniknąć sporów lub niemiłych sytuacji z sąsiadami na każdym kroku musimy kontrolować poziom emitowanego przez nas dźwięku, zniżać ton naszego głosu do granic szeptu, ograniczać swobodną zabawę dzieci, ściszać rado i telewizor. Nie jest to jednak rozwiązanie, z perspektywy czasu może prowadzić do rosnącej frustracji lub rodzić konflikty z sąsiadami.

Sprawdź jak walczyć z tego typu hałasem

Hałas wewnętrzny emitowany przez instalacje oraz sprzęty AGD

Wszelkiego rodzaju sprzęt oraz instalacje wewnątrz budynku to kolejne źródło nieprzyjemnych dźwięków w naszych domach.

Ten rodzaj hałasu jest szczególnie uciążliwy w godzinach nocnych, podczas których dopiero wtedy uświadamiamy sobie, jak dokuczliwe mogą być: hałasy z szybu windy, instalacji centralnego ogrzewania, urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych, sprzętów takich jak lodówka lub klimatyzator. Hałas wewnętrzny występuje w każdego rodzaju budownictwie, zarówno w domach jednorodzinnych, jak i blokach mieszkalnych.

Głośne poddasze

Nieodpowiednio wyciszone poddasze to kolejny problem, z którym możemy spotkać się w budownictwie mieszkalnym

Dotyczy on zarówno wielo- i jednorodzinnego budownictwa. Mieszkając na poddaszu, możemy spotkać się z dwoma rodzajami nieprzyjemnych dźwięków: pierwszy to hałas uderzeniowy, wywołany np. przez uderzający w poszycie dachu deszcz. Drugi rodzaj hałasu, z którym zmagają się korzystający z poddasza mieszkańcy, są dźwięki docierające do mieszkania z zewnątrz, takie jak ruch uliczny, odgłosy otoczenia, szczekanie psa.

Sprawdź jak walczyć z tego typu hałasem

USŁYSZ RÓŻNICĘ

Usłysz różnicę i dowiedz się jak płyty akustyczne Akustik i Knauf Akustik Plus mogą poprawić komfort akustyczny w Twoim domu. Dzięki naszemu symulatorowi usłyszysz jak zastosowanie poszczególnych płyt wpływa na siłę docierających do Twojego mieszkania dźwięków. Za punkt odniesienia przyjęliśmy standardową konstrukcję ściany działowej w systemie W111.

Ściana W111
(1 x płyta zwykła)
RW-42dB
Ściana W111
(1 x płyta Akustik)
RW-49dB
Ściana W111
(1 x płyta Akustik Plus)
RW-54dB

Ściana W111
(1 x płyta zwykła)
RW-42dB
Ściana W111
(1 x płyta Akustik)
RW-49dB
Ściana W111
(1 x płyta Akustik Plus)
RW-54dB
 

Sucha zabudowa w walce z hałasem

Systemy suchej zabudowy Knauf sprawdzają się idealnie w walce z hałasem. Skuteczność naszych rozwiązań potwierdzają przeprowadzone testy laboratoryjne, wykonane w specjalnej certyfikowanej komorze akustycznej za pomocą specjalistycznej aparatury pomiarowej. Każdy z opisanych wyżej problemów z hałasem można wyeliminować, stosując odpowiedni system suchej zabudowy z wykorzystaniem naszych najnowszych płyt akustycznych Knauf Akustik lub Knauf Akustik Plus.

Rodzaj hałasu Rozwiązanie Przejdź do rozwiązania
Hałas od sąsiada zza ściany Montaż PRZEDŚCIANKI, czyli lekkiej ścianki z płyt g-k postawionej bezpośrednio przed ścianą graniczącą np. ze ścianą sąsiadów. Kliknij i dowiedz się jak w kilku krokach zamontować przedściankę.
Hałas, który przenika od góry Montaż SUFITU PODWIESZANEGO z warstwą wełny mineralnej Kliknij i dowiedz się jak w kilku krokach zamontować sufit podwieszany
Hałas otoczenia na poddaszu lub krople deszczu na poddaszu Zabudowa poddasza płytami Akustik/Akustik Plus. Kliknij i dowiedz się jak w kilku krokach wymienić zwykłe płyty gk na płyty akustyczne Akustik lub Akustik Plus.
Głośne poddasze, które nie spełnia standardów akustycznych Masz już zabudowane poddasze, które nie spełnia standardów akustycznych? Wymiana płyt zwykłych na płyty akustyczne Akustik lub Akustik Plus. Kliknij i sprawdź w jaki sposób możesz zmodernizować swoje poddasze, aby poprawić komfort akustyczny
Hałas wewnątrz pomieszczenia, emitowany np. przez sprzęty elektryczne, domowników. To taki typ hałasu, któremu warto zapobiegać już na etapie projektowania domu lub układu mieszkania. Skuteczną metodą na oddzielenie się od hałasu emitowanego wewnątrz pomieszczeń jest ściana działowa z płyt GK. Kliknij i dowiedz się jak w kilku krokach postawić ściankę działową z płyt gk

MONTAŻ PRZEDŚCIANKI


Z AKUSTYCZNYCH PŁYT GK

1

Montaż przedścianki zaczynamy od wyznaczenia miejsca jej ustawienia, tj. wyrysowania linii na podłodze, ścianach i suficie. Na podłodze wyznaczamy punkty w tej samej odległości od ściany. Punkty łączymy w linię prostą. Linia ta stanowi punkt odniesienia do wyznaczenia takiej samej linii na suficie. Wyznaczamy ją za pomocą poziomicy laserowej lub tradycyjnej. Profile UD oklejamy samoprzylepną taśmą akustyczną, która zapobiegnie przenoszeniom drgań.

Niezbędne produkty

2

Konstrukcję przedścianki wykonujemy z profili UD oraz profili CD. Profile UD mocujemy po obwodzie: podłoga, ściany boczne oraz sufit. Wymierzamy długość profili UD i przycinamy je. Następnie montujemy profile UD do wyznaczonych linii obwodu, kołkami rozporowymi 6x40 w odstępach co ok. 60 cm.

Niezbędne produkty

3

Następnie przystępujemy do montażu pionowych elementów konstrukcji, czyli profili CD. Wsuwamy je pomiędzy dolny i górny profil UD w rozstawie co 60 cm. Będziemy je w kolejnym kroku mocować do ścian łącznikami bezpośrednimi ES. Okładzina z płyt akustycznych przykręcana będzie później tylko do tych profili. Dlatego przy jednej i drugiej ścianie dostawiamy dodatkowo po jednym profilu CD, oddalonym maksymalnie 10 cm od ścian.

Niezbędne produkty

4

Przystępując do montażu łączników bezpośrednich ES, musimy pamiętać o uprzednim podklejeniu miejsca ich montażu taśmą akustyczną – tą samą którą obklejaliśmy profil. Zapobiegnie to przenoszeniu dźwięku i nieprzyjemnemu „dzwonieniu”. Łączniki bezpośrednie ES mocujemy do ściany monolitycznej w rozstawie co 70 cm w pionie za pomocą kołków rozporowych.

Niezbędne produkty

5

Wyrównujemy profile CD – ustawiamy je w pionie oraz w jednej linii względem siebie, po czym mocujemy je do ściany za poprzez łączniki bezpośrednie ES za pomocą wkrętów LN 3,5x9,5, czyli tzw. „pchełek”. W taki sposób mamy gotową konstrukcję przedścianki.

Niezbędne produkty

6

Po wykonaniu konstrukcji, przystępujemy do ułożenia izolacji z wełny mineralnej. Powinniśmy używać wełny o deklarowanej i potwierdzonej badaniami izolacyjności akustycznej. Bardzo istotne jest staranne, tzn. „szczelne” ułożenie materiału, również w przestrzeni za profilami. Ważne! Wełna nie może być grubsza niż szerokość obudowy.

Niezbędne produkty

7

Przed przykręceniem płyt G-K wykonujemy tzw. połączenie ślizgowe, które zapobiegnie powstawaniu naprężeń oraz pęknięć w narożnikach. Połączenie wykonujemy za pomocą taśmy przekładkowej Trenn-Fix, przyklejając ją przy profilu po obwodzie naszej przedścianki.

Niezbędne produkty

8

Teraz przyszedł czas na montaż ostatecznej warstwy – okładziny z płyt akustycznych Knauf, które dzięki swoim nadzwyczajnym parametrom stworzą skuteczną barierę dla dźwięków od sąsiada. Płyty montujemy równolegle do profili. Przykręcamy je wkrętami TN 3,5x25 w rozstawie co 25 cm. Przy wysokich pomieszczeniach może zaistnieć potrzeba łączenia płyt GK. Przesunięcie sąsiednich połączeń poziomych powinno wynosić co najmniej 40 cm. Połączenia płyt gipsowo-kartonowych należy zaspoinować przy użyciu Knauf Uniflott z użyciem taśmy zbrojącej. Następnie, w celu uzyskania wysokiej jakości powierzchni, ścianę szpachlujemy masą Knauf Super Finish lub Knauf Rotband Finish.

Niezbędne produkty

OBEJRZYJ FILM INSTRUKTAŻOWY

Przedścianka z płyt gipsowo-kartonowych na konstrukcji stalowej – jak ją wykonać?