Poradnik współpracy z wykonawcami


Jak znaleźć solidną firmę remontowo-budowlaną

O CZYM PAMIĘTAĆ, WYBIERAJĄC FACHOWCA

Kupno domu lub mieszkania to poważna decyzja. Gdy już zostaniemy właścicielami wymarzonej nieruchomości musimy wybrać firmę remontowo-budowlaną, która zajmie się wykończeniem wnętrz. Dobra ekipa wykonuje prace dokładnie, dotrzymuje umówionych terminów i ustalonego budżetu. Jak znaleźć solidną firmę budowlaną? Warto pamiętać o kilku zasadach.

1. ZRÓB WYWIAD WŚRÓD ZNAJOMYCH I SĄSIADÓW

Może w ostatnim czasie pracowała u nich dobra ekipa remontowa, którą mogą Ci polecić? Pamiętaj, że ich rekomendacja to subiektywna ocena, która nie musi się pokrywać z Twoimi potrzebami, dlatego dopytaj o jak najwięcej szczegółów – czy fachowcy byli słowni, punktualni, czy rzetelnie się rozliczali. Najlepiej, jeżeli zobaczysz efekt ich pracy. Wtedy będziesz mógł osobiście ocenić czy ten poziom jest dla Ciebie zadowalający.

2. SPRAWDŹ REKOMENDACJE W INTERNECIE

Ludzie chętnie wymieniają się swoimi doświadczeniami w dyskusjach na forach budowlanych. Na pewno znajdziesz wątki o polecanych i odradzanych firmach. Pamiętaj jednak, żeby nie polegać tylko na informacjach z forum. Autorami części pochlebnych opinii mogą być zainteresowane firmy.

3. POSZUKAJ CERTYFIKOWANYCH WYKONAWCÓW

Wielu producentów materiałów budowlanych prowadzi szkolenia i programy certyfikacyjne dla firm budowlanych. Warto się dowiedzieć, czy w Twojej okolicy są wykonawcy przeszkoleni przez Knauf.

4. OCEŃ PIERWSZE WRAŻENIE


Często już przy pierwszym kontakcie z wykonawcą możemy ocenić, czy jest odpowiedzialny i rzetelny. Jeżeli punktualnie przychodzi na umówione spotkanie, konkretnie odpowiada na zadawane pytania i notuje wspólne ustalenia, to możemy przypuszczać, że jest solidnym fachowcem.

5. POPROŚ O WYCENĘ I PODPISZ UMOWĘ

Przygotuj dokładną listę prac do wykonania i omów poszczególne etapy z firmą budowlaną. Wyjaśnij swoje wymagania odnośnie jakości. Ustal termin rozpoczęcia i zakończenia prac. Jeżeli prace mają być prowadzone na podstawie projektu upewnij się, że wszystko jest dla wykonawcy jasne. Na koniec poproś o precyzyjną wycenę i rozpisanie poszczególnych kosztów. Na podstawie tych ustaleń spisz umowę z wykonawcą. Nie zostawiaj niczego „na słowo”. Pamiętaj, że w umowie powinny się znaleźć zapisy dotyczące odstąpienia od umowy i kar za nieterminowe lub niestaranne wykonanie prac, a także warunki rękojmi za ujawnione wady i terminy ewentualnych napraw.

6. KONTROLUJ PRZEBIEG PRAC


Niezależnie od starań włożonych w wybór odpowiedniej ekipy budowlanej, pamiętaj żeby kontrolować przebieg remontu. Wykonawca powinien na bieżąco informować Cię o postępach prac, a także pokazywać rachunki i faktury za zakupione materiały. Twoim obowiązkiem jest sprawdzenie, czy wymienione materiały są rzeczywiście wykorzystywane. Zwróć także uwagę, czy budowlańcy sprzątają po sobie i stosują się do przyjętych zasad współżycia społecznego, np. godzin ciszy nocnej wyznaczonych przez wspólnotę mieszkaniową. Jeżeli w umowie ustaliliście płacenie etapami, to wymagaj potwierdzenia przyjęcia zaliczki.