Pasywna ochrona przeciwpożarowa


Postaw na niepalne materiały budowlane

BEZPIECZEŃSTWO W TWOICH RĘKACH

Gdy budujemy dom lub urządzamy mieszkanie coraz częściej instalujemy system przeciwpożarowy, który uruchomi alarm w momencie pojawienia się ognia. Nie zapominajmy jednak, że podstawą naszego bezpieczeństwa jest zastosowanie niepalnych materiałów budowlanych.  Systemy ogniochronne stanowią pasywną ochronę przeciwpożarową - ograniczają rozprzestrzenianie się ognia, dłużej zachowują nośność konstrukcji, zwiększając tym samym szanse na uratowanie ludzi, którzy przebywają w domu i ich mienia. Stosowanie  systemów ogniochronnych to jeden z wymogów prawa budowlanego.


OGNIOOCHRONNE SYSTEMY SUCHEJ ZABUDOWY

Systemy suchej zabudowy Knauf doskonale sprawdzają się jako pasywna ochrona przeciwpożarowa. Gips, który tworzy rdzeń płyt gipsowo-kartonowych zawiera wagowo aż 20% wody w postaci krystalicznej. Dla płyty o grubości 15 mm ilość chemicznie związanej wody wynosi ok. 3 litry/m2.  W razie pożaru, do momentu odparowania pełni ona funkcję „wody gaśniczej”, zapobiegając gwałtownemu wzrostowi temperatury i blokując rozprzestrzenianie się ognia.
   
 
Płyta ogniochronna
Knauf Fireboard


Najlepsze parametry ochrony przed ogniem ma specjalna płyta ogniochronna Knauf Fireboard. Jej rdzeń gipsowy jest wzmocniony włóknem szklanym, dlatego płyta pod wpływem ognia zdecydowanie dłużej utrzymuje swoje parametry. Powierzchnia płyty Knauf Fireboard jest dodatkowo obustronnie pokryta specjalną matą z niepalnego włókna szklanego, która pełni funkcję zbrojenia. Płyta gipsowa Knauf Fireboard posiada najwyższą klasę reakcji na ogień A1.

PAMIĘTAJ!
Sama płyta nie jest skuteczną barierą dla ognia. Bardzo ważna jest cała konstrukcja ściany działowej lub sufitu podwieszanego – zastosowanie odpowiednich profili, łączników i wieszaków. Stosowanie wszystkich elementów systemów Knauf pozwala uzyskać najwyższe parametry ogniochronności.

SUFIT I ŚCIANA BARIERĄ DLA POŻARU

Ściany działowe i sufity podwieszane w systemie suchej zabudowy hamują rozprzestrzenianie się ognia do innych pomieszczeń wewnątrz domu lub mieszkania. W zależności od wybranego rozwiązania i zastosowanej konstrukcji, odporność ogniowa sufitów podwieszanych Knauf wynosi 30 – 120 minut, a ścian działowych 30 – 240 minut. W przypadku pożaru to dodatkowy czas na bezpieczną ewakuację z pomieszczenia!



PODDASZE MUSI BYĆ BEZPIECZNE

Konstrukcję dachu w domach jednorodzinnych często buduje się z drewna, które jest materiałem łatwopalnym. Aby zminimalizować ryzyko wybuchu pożaru do obudowy drewnianej konstrukcji dachu najlepiej użyć płyty Knauf Fireboard, która w połączeniu z odpowiednio zaprojektowaną konstrukcją stalową i izolacją z wełny mineralnej zapewni skuteczną ochronę przed ogniem. Na takim poddaszu możesz spać spokojnie!
 
OCHRONA INSTALACJI

Domy z drewna są teraz bardzo modne i coraz więcej osób decyduje się na ich budowę. Jeżeli marzysz o drewnianym domu lub już taki posiadasz, koniecznie zadbaj o zabezpieczenie przed ogniem kanałów kablowych i wentylacyjnych. Systemy suchej zabudowy z płytą Knauf Fireboard idealnie się do tego nadają.





BEZPIECZEŃSTWO POŻAROWE W POMIESZCZENIACH WILGOTNYCH

 

 


Według statystyk pożary bardzo często zaczynają się w łazienkach lub kuchniach z instalacją gazową. Chociaż pomieszczenia takie jak kuchnie czy łazienki mają podwyższoną wilgotność, tam również możesz wykorzystać systemy suchej zabudowy jako ochronę przeciwpożarową. Specjalna płyta Knauf ma nie tylko właściwości ogniochronne, ale także jest zaimpregnowana, a tym samym odporna na okresowo podwyższoną wilgotność powietrza.

 

 

Płyta ogniochronna impregnowana
Knauf HF13

 

Ma jednocześnie właściwości ogniochronne i hydrofobowe. Przeznaczona jest do kuchni, łazienek i kabin prysznicowych. Rdzeń płyty jest zaimpregnowany specjalnymi środkami redukującymi wchłanianie wilgoci, a karton substancjami grzybobójczymi.



Więcej informacji o Domu perfekcyjnie dopasowanym
ZOBACZ TAKŻE:
KOMFORT AKUSTYCZNY W TWOIM DOMU
KNAUF DESIGN - MIESZKAJ PIĘKNIE
EKOLOGICZNE ROZWIĄZANIA DLA BUDOWNICTWA